Yaz güneşinden korunun

YOZGATDeri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Dr. Emel Hazinedar, yaz aylarında güneş ışığı dünyaya dik olarak geldiği için günün en fazla güneş ışığının etkili olduğu saat diliminin 10.00-15.00 arası olduğunu söyledi.

İnsanların yaz aylarında diğer mevsimlere göre daha fazla güneş ışığına maruz kaldığını belirten Dr. Hazinedar, “Yaz aylarında güneş ışınlarından mutlaka korunmak gerekiyor. Güneş ışınları bizi çocukluktan başlayıp, hayatımız boyunca etkiliyor. Bundan dolayı öncelikle çocuklarımızı ve kendimizi güneşten korumamız gerekir. Bu saatlerde gölgelik yerleri tercih etmeliyiz, giysilerimizi ona göre ayarlayarak güneşten korunmalıyız.” dedi.

Bu dönemde mutlaka güneş koruyucu kremlerin kullanılması gerektiğini ifade eden Dr. Hazinedar, “Güneş koruyucular 3 saat kadar etkili oluyor, 3 saat sonunda aktiviteleri kaybolduğu için tekrar sürmek gerekiyor. Özellikle açık tenli kişilerin çok daha dikkatli olması gerekiyor. Çünkü Onlar daha fazla etkilenirler. Özellikle çocukluk döneminde olan güneş yanıkları bir ki defa da olsa ileride cilt kanseri riskini artırabiliyor. Bu yüzden güneş ışığından korunmak önemlidir. Tabi ki güneş ışığı hayat için çok önemlidir ve bir çok faydası var, ama fazlası da kesinlikle zararlıdır. Yaşlanmanın, yüzdeki kırışıklıklarının yüzde 80’i güneş ışığından kaynaklandığı tespit edilmiştir. Bunun için özellikle öğlen mecbur kalmadıkça güneşe çıkmamalıyız.” diye konuştu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.