Yeni Nesil A-Sınıfı Mercedes

1990’lı yılların sonlarında Mercedes 4-5 yolcu taşıma kapasitesine sahip kompakt otomobilleri geliştirme yönünde çalışmalar yapıyordu. O zamandan beri ultra kompakt otomobiller yaratma fikrini geliştirdi ve çeşitli fırsatlar sundu. Yeni özgün konsept markanın 15 yıl öncesine giden parlak döneminde oluşturuldu.

Yeni Nesil A-Sınıfı Mercedes. Fotoğraf: Eric Heidebroek

Mercedes-Benz’in gelişen yeni tasarımı ile geri döneceği bekleniyordu, ama bu markanın amacı özgün bir pazar yaratmaktı. Rakipleri çoktan ilerleme kaydetmiş ve pazar payını artırmıştı. Mercedes ise her zaman bu alanda kaybediyordu. Kısa bir aradan sonra Mercedes’ten bir cevap geldi. İlk olarak yüksek görünüme sahip, kontrol hakimiyeti ve kapasite üzerine odaklı kendi çapında R- sınıfının mini hali olan B-sınıfı “hatchback” arabayı yarattı. Ardından Mercedes’i gölgede bırakan BMW’nin 1 Serisi ve Audi A3’ün başarısına odaklandı. O sırada Volvo ise meşhur V40’ı sundu.

Nihayet, Mercedes-Benz uzun bir araştırma ve karşılaştırma döneminden sonra tüm rakiplerini geride bırakabilecek yeni model A-Serisini piyasaya sürdü.

Yeni A-Serisi hiç şüphesiz çok başarılı. Bu yeni sınıf, hem rakiplerin hem de Mercedes-Benz’in kendi özelliklerini bir araya getirmiş durumda.

Estetik başarısında eksik yok: araba dinamik, kaliteli, etkileyici ve sportif. Ön panelin ortasında yer alan büyük krom yıldız ise efsanevi Mercedes SLS AMG, Mercedes SL ve CL büyük “coupe” kasa gibi yıldız arabaların yıldızını akıllara getiriyor.

İç döşeme en kaliteli malzemelerden yapılmış olup, yüzeyden dokunulduğunda hoş ve rahatlatıcı bir etki hissettiriyor. Ergonomisi çok doğal, her detay güzel ve dikkatli tasarlanmış. Her bir yerinde kalite kendini gösteriyor ve kullanıcıya güven hissettiriyor. Ancak bu sefer Mercedes kendisine özgü katı  çizgilerinin sınırlarını geçmiş ve onları daha anlamlı bir dizayn ile değiştirmiş. Yeni tarz hem özgür hem de makul sınırlar içerisinde dolayısıyla markanın ciddiyetini bozmuyor. Bu da, ciddiyet ile tutkunun uyum içinde bir arada olabileceğinin kanıtlıyor.


Başlarken

Biz, 7GDCT otomatik vites ve 136 bg gücüne sahip bu yeni serinin gözde modeli olan A200Cdi’yi test ettik. İlk izlenim kalite oldu. Çok hoş bir yüzeye sahip olan döşeme malzemesi seçimi bu arabayı yeni modeller serisinin fiyat aralığının en üst sırasına taşımakta. Gerçekten de mükemmel bir araba, söyleyecek fazla söz yok. Arabayı çalıştırdığınızda motor o kadar ölçülü ki bu karbon fiber mekanizmanın yakıt ile çalıştığına inanmak zor. Sürüşteki pürüzsüzlük ilk izlenimlerin arasına ekleniyor. Arabanın sürüşü mükemmel. 4 silindirli motor sessizce çalışıyor, ani hızlanma ve trafik akışı içinde kolayca ve zarif bir şekilde kaymanızı sağlıyor. Temel olarak bu hisler 7-vitesli otomatik şanzıman sayesinde mümkün oluyor. Spor modunun henüz aktif olmadığını düşünün! 1800 cc motoru süper dinamik moduna getirdiğimizde arabanın hızlanması daha da belirginleşiyor ve şanzıman daha hızlı reaksiyona giriyor ve bu da bizim daha dinamik bir şekilde ilerlememize olanak sunuyor.

Arabanın yolda hakimiyetini göz önüne aldığımızda şasisinin mükemmel bir şekilde dengeli olduğunu belirtebiliriz. Mercedes mühendisleri görevlerini mükemmel bir şekilde yerine getiriyor ve gerçekten de işlerinin ustaları. Ön çekişler ise yolda debriyajı kontrol altına almak için son teknoloji ile donatılmış. Arka tekerleklere ise enine sabitlenmiş sabitleyici dört kaldıraç ve gazlı amortisörler monte edilmiş. Normal çalışma koşulları altında ve hatta dinamik çalışma sırasında en büyük etki fantastik bir tekdüzelik. Daha yoğun dinamik bir performans gösteren Sportif sürüş modu ise son derece pratik ve etkili olmasıyla tüm eğrileri göz ardı ederek düz bir çizgi üzerinde giderek arka çekişli arabanın farkını göstermekte. Gerçekten de hiçbir şey unutmamış ve Mercedes yeni A-sınıfına bir özel olma duygusu sunuyor. Karayolu veya küçük yollarda Yeni A-sınıfı kendi güvenlik ve verimliğini kanıtlıyor ve aynı zamanda düzenli ve ölçülü olduğunu gösteriyor. Araba öyle istikrarlı ki, bazen 154BHP motor gücü bile daha düşük gibi hissediliyor!

Konfor konusuna gelince, çok rahat koltukla birlikte sağlam süspansiyon kombinasyonu bedene iyi bir destek sağlıyor ve uzun süreli yolu bile yorulmadan kat etmenizi sağlıyor. A-sınıfında her şey kalite saçıyor, hatta bazı unsurları biraz büyük olmasına rağmen, örneğin ön panel donanım üzerinde yatay yerleştirilen üç adet yuvarlak hava delikleri, ultra sportif SLS AMG’i andırıyor. Panel dizaynında mükemmel şekliyle ve geniş yüzeyi ile kaygan bir şekilde ön cama doğru uzanan Range effect kullanılmış ve bu şekil ise geniş alan ve lüksün bir etkisi görünümü sağlıyor. Kompakt araba olmasına rağmen arka koltuklardaki alan oldukça geniş. Koltuklar iyi sabitlenmiş, modelin dar dış görünümüne rağmen kafalar için alan yeterince fazla var ve dizler için yer de en yüksek standartlarda düşünülmüş. Bagaj hacmi 341 litre.

Yeni A-sınıfı dört faklı döşeme seçenekleri sunmakta


İntuition serisi dokulu kumaş döşemeli bir iç dizayn sunuyor ve Visibility Pack adlı paket (gövde dışını ve eşikleri aydınlatma, yağmur sensörü) içeriyor. Çok fonksiyonel ve deri ile kaplanmış direksiyon, 16” hafif alaşımlı jantlar, ön spor koltuklar sunuyor ve malzeme olarak Artico’dan Matrix isimli kumaş ve krom süslemeler kullanılmış. Daha fazla konfor atmosferi sağlamak ve görünümü daha da sporlaştırmak için tavanda gri renk tonları kullanılmış, 17” iki model alaşımlı jantlar ise standarttır.

Sensation serisi daha da geliştirilmiş. Bu serinin temel parçası ekose döşeme ve zıt renk dikişleri ile integral Artico koltukları. Ön paneli kırmızı göstergelerle spor tarzda. Direksiyon beyaz dikişli perfore deri ile donatılmış. Bu konfigürasyonda 17” çift renkli alüminyum jantlar standarttır ve ekstra ücret almadan dört model jant arasından seçme olanağı sunuluyor.

Fascination serisi zengin dolgular ile süslenmiş. Üzerindeki astarı kırmızı saten dikişli Artico koltuklar, yeni karbon ekler ve cihazlar ile üzerinde kırmızı dikişli deri kaplama spor direksiyon, alüminyum pedallar, AMG kilimleri hepsi bir arada çok iyi uyum sağlamış. AMG Alüminyum jantlar – standart 18”, AMG Black dahil diğer iki model ile 200€ ek ücret ile mevcuttur.

Yeni A-Sınıfı Mercedes çeşitli seçeneklerde güç aktarım sistemleri sunmaktadır.

Aşağıdaki yer alan fiyat serilerinde donanım olarak Intuition mevcuttur:

Temel model

A180 BE Intuition (Fiyat 66 800 TL ve 79 000 TL aralığında).

(1595 (cm3) (Silindir Hacmi), ch/90/ (122)/5000 (kw d/d’da) (Nominal Güç), 200 (Nmd d/d’da)  (Nominal Tork), 5,5-5,8 (l/100km) (Yakıt Tüketimi, ortalama), 128 (g/km) (CO2 emisyon oranları ortalama yakıt tüketiminde)

A200 BE Intuition (81 600 TL ve 87 000 TL aralığında)

(1595 (cm3) (Silindir Hacmi), ch/115 – 156 (kw d/d’da) (Nominal Güç),  250 (Nmd d/d’da) (Nominal Tork),, 5,5 (l/100km) (Yakıt Tüketimi, ortalama), 129  (g/km) (CO2 emisyon oranları ortalama yakıt tüketiminde)

A250 BE DCT Otomatik Inspiration (134 400 TL)

1991 (cm3) (Silindir Hacmi), ch/155 (kw d/d’da) (Nominal Güç), 350 (Nmd d/d’da) (Nominal Tork),, 6,1 (l/100km) (Yakıt Tüketimi, ortalama), 143 (g/km) (CO2 emisyon oranları ortalama yakıt tüketiminde)

Dizel motorlar

A180 Cdi BE Intuition (68 900 TL)

1462 (cm3) (Silindir Hacmi), ch/80 -109 (kw d/d’da) (Nominal Güç),260(Nmd d/d’da) (Nominal Tork), 3,8 (l/100km) (Yakıt Tüketimi, ortalama), 98  (g/km) (CO2 emisyon oranları ortalama yakıt tüketiminde)

 A180 Cdi 7G-DCT  (101 000 TL)

Otomatik Şanzıman Oranları:1796 (cm3), 109/80 (kw(HP)d/dk’da) (Normal Güç), 250 (Nmd d/d’da) (Nominal Tork),  4,1 (l/100km) (Yakıt Tüketimi, ortalama),109 (g/km) (CO2 emisyon oranları ortalama yakıt tüketiminde)

A200 Cdi BE Intuition (104 000 TL)

1796 (cm3) (Silindir Hacmi),ch/100 – 136 (kw d/d’da) (Nominal Güç), 300 (Nmd d/d’da) (Nominal Tork), 4,3 (l/100km) (Yakıt Tüketimi, ortalama), 111(g/km) (CO2 emisyon oranları ortalama yakıt tüketiminde)

Otomatik Şanzıman Oranları:1796 (cm3), 136/100 (kw(HP)d/dk’da) (Normal Güç),300 (Nmd d/d’da) (Nominal Tork), 4,1 (l/100km) (Yakıt Tüketimi, ortalama), 109 (g/km) (CO2 emisyon oranları ortalama yakıt tüketiminde)

Sportif versiyonu günümüzde 7- ileri oranlı otomatik şanzımanlı premium A250 ile sınırlı ve değeri 134 400 TL. Bu versiyon dış tasarımı ile diğerlerinden farklıdır, örneğin radyatörün “elmas” ızgarası, aracın iç donanımı daha lüks.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.