Yeryüzünden Portreler

Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi, 18 Ocak -6 Şubat 2011 tarihleri arasında, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’ın ‘ Yeryüzünden Portreler’ fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor.

“Yeryüzünden Portreler”

Dünyanın farklı coğrafyalarında insanın izini sürmek, insan denen maceranın izini sürmek, olağanüstü bir tecrübe. Murat Aydın bu yolculuk için şöyle söylüyor: “Şüphesiz en zor olan, tanımadığınız, sırrına eremediğiniz coğrafyalardaki insanların portrelerini çekmek. Fotoğrafını çekeceğiniz insanla çekim öncesi veya sonrasında göz göze gelirsiniz. Bir tebessüm, içinizde derin bir huzur bırakır. Bütün zorluklar ortadan kalkar. İşte o an her şey yeniden kurulur ve yeni bir yüzle tanışsınız.”

Başlı başına bir serüven olan “İnsan ve Yüzü” Murat Aydın’ın objektifinden, ilginç kareler olarak sunuluyor. Birçok ülkede gerçekleştirilen çekimlerin seçkin örnekleri, bizleri farklı coğrafyaların derinliklerine doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Bizler bu birikim sayesinde insanın yüzüne biraz daha yakından bakma imkânı elde ediyoruz. Bu karelere baktıkça, hafızamızda ezeli bir tanışıklığın hatıraları canlanıyor.

Murat AYDIN

1960 yılında Giresun’da doğdu.
Piraziz – Bozat İlköğretim Okulu’nu bitirdi ve bir süre Bozat Lisesi’ne devam etti.
Daha sonra okumak için İstanbul’a gitti.
Burada İstanbul İmam Hatip Lisesi’ni bitirdi.
1981’de İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni kazandı.
Okulu 1985 yılında bitirdi.

Toplumsal sorunların ancak doğru bir siyaset anlayışıyla çözümlenebileceğine olan inancı, onu fakülte hayatı boyunca çeşitli öğrenci hareketlerinin içinde yer almaya yöneltti.
Okuldan sonra bir süre özel sektörde çalıştı.
Daha sonra kendi işini kurdu ve tekstil sektöründe faaliyet göstermeye başladı.

İlk gençlik yıllarından itibaren içinde yer aldığı siyaset arenasında, bu defa yönetici olarak çeşitli aktif görevlerde bulundu.
1991 seçimlerinde milletvekili adayı oldu.
1994 yılında ise partisinin İstanbul İl Yönetim Kurulu üyeliğine getirildi.
Siyaset ve iş dünyası dışında, akademik kariyerini ihmal etmedi.

Akademik çalışmalarını da devam ettiren Başkan Aydın, İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Maliye Bölümü’nde “Yerel Yönetimlerde Farklı Yaklaşımlar ve Sosyal Belediyecilik Uygulamaları” konulu bir tez hazırlayarak yüksek lisans diploması almaya hak kazandı.

Murat AYDIN‘ın, ortaokul yıllarından itibaren içinde olduğu siyasetin kendisine verdiği sayısız tecrübeler arasında, Refah Partisi ve Fazilet Partisi’nin İstanbul İl Sekreterliği görevleri de bulunuyor.
AYDIN, bir dönem, İstanbul’un ulaşım alanındaki devi olan İETT’nin murakıplığı görevini de yürütmüştür.

27 Mart 1994 seçimlerinde Zeytinburnu İl Genel Meclisi üyeliğine seçilen AYDIN, 18 Nisan 1999 seçimlerinde Zeytinburnu Belediye Başkanı oldu. 28 Mart 2004 seçimlerinde Ak Parti’nin İstanbul’daki en yüksek oy oranıyla arkasındaki destek %27’den %53’e çıktı. 29 Mart 2009 seçimlerini de açık ara kazanan AYDIN, 3. kez Zeytinburnu Belediye Başkanlığı’na oturdu ve kırılması güç bir rekora imza attı.

AYDIN‘ın halktan aldığı destek, 2004 seçimleri sonrasında İstanbul’da ve Türkiye’de yankı uyandıran seçim olaylarından biri oldu. Çünkü bu oy oranı büyük bir başarının tescillenmesiydi aynı zamanda. % 53’lük oy oranı, İstanbul’da büyük bir başarıydı. Türkiye çapında ise bu rakam çok önemli bir zaferdi.

Murat AYDIN, Belediye Başkanlığı görevinin yanı sıra halen Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Meclisi Üyeliği, Marmara ve Boğazlar Belediyeler Birliği Başkanvekilliği, Türk Dünyası Belediyeler Birliği üyeliklerini de sürdürmektedir.

Açılış: 18 Ocak Salı  Saat: 18.00
Yer: Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi

No: 217 Tünel – Beyoğlu

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.