Yıldırım Demirören TFF Kararını Açıkladı

Yıldırım Demirören TFF Kararını Açıkladı

 

TFF Başkanı Yıldırım Demirören

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören şike iddiası olan 22 maçla ilgili tüm futbol kulüplerinin Futbol Disiplin Kurulu’na sevk edildiğini, 58. maddenin değiştirildiğini, yeni düzenlemeye göre şike ya da teşvik primi teşebbüsünde bulunan kulübe en az 12 puan indirme cezası verileceğini, PFDK’nın en az 48 saat içerisinde savunmaları alarak kararını vermek zorunda olduğunu söyledi.

TFF Başkanı Demirören  şike girişimlerinin sahaya yansımamasının kendilerini rahatlattığını ifade ederek, Etik Kurulu’nun ardından Antalya’da açıklamalarda bulundu.

 PFDK’ya sevk edilen takımlar arasında Fenerbahçe,Galatasaray,Trabzonspor ve Beşiktaş’ın da bulunduğu 4 büyükler dışında Gençlerbirliği, Mersin İdman Yurdu, Ankaragücü, İstanbul Büyükşehir Belediyespor,  Bucaspor, Sivaspor takımları da yer alıyor. Antalyaspor ve Orduspor kulüpleri ise PFDK’na sevk edilmedi.

En çok dikkat çeken ise TFF’nin PFDK’ya sevkettiği klüpler arasında Galatasaray Kulübünün de müşteki olarak dahil edilmesi. Galatasaray’a geçen sezonki Trabzonspor maçı için teşvik teklif edildiğinden bahsediliyor.Bir başka bilgi ise Bank Asya Ligi’nden hiçbir takımın olmaması ve Gaziantepspor ile Orduspor dışında tüm Süper Lig takımlarının PFDK’ya sevkedildiği.

Konuyla ilgili Yıldırım Demirören’in sözleri şöyle:

“Göreve geldiğimizden bu yana çabamızın çoğunu şike sürecine ayırdık. Türk futbolunu en iyi yerlere çıkarmak için de çalıştık. Hazırlıklarımızı da tamamladık. Türk futbolunda yeni bir sayfa yakalamak, güven ortamını yaratmak amacındayız. Azim ve kararlılık ile görevimize sarıldık. Kimsenin hiçbir şeyden tereddüt etmemesi için çalıştık.

Futbol dünyasındaki tüm sağduyu sahibi yöneticiler gibi bizleri de rahatsız etmektedir. Futbolumuzun her türlü spekülasyondan geride tutulması önceliğimizdir.
Sevinerek söylemeliyim ki; bahse ilişkin hiçbir unsur yoktur. Etik Kurulu da bu yönde bir bulgu olmadığını belirtti. Türkiye’de amaç sebebi bahis olsun ya da olmasın futbolun temiz kalması, dolayısıyla futbolu futbol yapan özelliklerin korunmasıdır.TFF’nin taviz vermesi düşünülemez. 6222 sayılı yasanın bu adıyla değil de şike yasası olarak anılması en büyük üzüntümüzdür.

Unutulmasın ki disiplin yargısı ile genel yargının teknikleri birbirinden farklıdır. Bugün itibariyle süratli bir karara varılmasına çok yaklaşılmıştır.

Etik Kurulu çalışmasını iki kısıma ayırmış. Öncelikle Süper Lig takımları hakkındaki incelemesi ile ilgili çalışmasını yaptı. Kurulumuz her yönüyle raporu değerlendirdi.

22 maçla ilgili olarak adı tüm kulüpler Disiplin Kurulu’na sevk edilme kararı alınmıştır. Tüm kulüplerin sevki kararının nedeni kulüplere yargısal haklanma hakkı vermektir.

Türk futbolunu korumak için ben TFF Başkanı olarak PFDK’ya sevk edilen kulüplerimiz suçlu değildir.”

 Kaynak:Vatan Gazetesi

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.