Youtube Yasağı Tekrar Gelebilir

2008 yılında Atatürk’e hakaret içerikli videoların bulunduğu gerekçesiyle 2.5 yıl önce erişim yasağı getirilen Youtube, söz konusu videoların kaldırılmasının ardından Türkiye’de erişime açılmıştı.

Merkezi Almanya’da bulunan International Licencing Service adlı bir telif ajansı, Atatürk’e hakaret içeren videoların haklarını satın alarak siteden kaldırdığını açıklamıştı.

Şimdi ise Youtube Yetkilileri’nden gelen yazılı açıklamada şu ifadeler yer veriliyor: “Geçtiğimiz haftasonu YouTube hakkındaki erişimi engelleme kararı Türk mahkemesi tarafından kaldırıldı ve Türkiye’deki kullanıcılar 2 yıl gibi bir süre sonrasında tekrar siteye erişim imkanına sahip oldular. Erişim engelleme kararı, küresel çapta bir hizmetimiz olan YouTube.com’da bulunan, Türk kanunları kapsamında yasalara aykırı sayılan fakat halihazırda Türkiye’deki kullanıcıların erişimine kapatmış olduğumuz bir takım videoların global olarak siteden kaldırılması talebi sonucunda işleme konmuştu. Bu talebi, Türkiye kanunlarının Türkiye dışında geçerli kılınma zorunluluğu olmadığına inandığımızdan geri çevirdik.

Erişim engelleme kararı, Türkiye’de İnternet Kurulu tarafından Almanya’da bulunan bir şirketin mevcut ‘otomatik telif hakları şikayet’ mekanizmasını kullanarak, YouTube.com’dan söz konusu videoları silmesi sonucunda kaldırılmıştır. Konuyu araştırdığımızda, bu videoların telif hakları politikamızı ihlal etmediği sonucuna vardık ve videolar Türkiye’den ulaşılamayacak bir şekilde yeniden siteye yüklendi.
Türkiye’deki kullanıcılarımızın YouTube’a sorunsuz bir şekilde erişmeye devam edebilmelerini diliyoruz”

Yapılan açıklamanın ardından Youtube’a tekrar erişimin engellenip engellenmeyeceği ise şu an için merak konusu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.