YouTube’dan Türkiye Kararı

YouTube blog sayfasında Türkiye ile ilgili açıklama yayımladı.

YouTube Türkiye’de temsilcilik açacağını duyurdu.

Türkiye’deki kullanıcılar, içerik üreticileri ve iş partnerlerine karşı bağlılığının devam ettiğini belirten YouTube, platform’un heyecanını ve açıklığını koruyacağını vurguladı.

Youtube’un yaptığı yazılı açıklama şöyledir :

“YouTube’un Türkiye’deki içerik üreticileri ve kullanıcılar için ne kadar önemli olduğunu biliyor, her gün onbinlerce içerik üreticisinin YouTube’da yarattığı çok sesli özgün dünyayı ilgiyle takip ediyoruz. Bunun bilinciyle ve ilkelerimize bağlı kalarak YouTube için yerel bir tüzel kişi temsilci atama sürecini başlatma kararı aldık.”

Temmuz ayında Meclis’ten geçen 7253 sayılı sosyal medya yasası gereği sosyal medya şirketlerinin Türkiye’ye temsilci atamaları gerektiği belirtilmişti.

Türkiye’nin resmi bir temsilci bulundurma şartını tanınan sürede yerine getirmeyen Facebook, Twitter, YouTube, TikTok ve Instagram’a önce 10’ar milyon daha sonra da 30’ar milyon TL ceza kesilmişti.

Şirketlerin ocak ayına kadar temsilci belirlemezlerse reklam yasağına ve kademeli olarak erişim hızı sınırlamasına maruz kalacakları vurgulanmıştı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.