Yunanistan’da Seçim Heyecanı

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

Yunanistan’da dün yapılan genel seçimlerin ardından radikal sol koalisyon partisi Syriza taraftarları kutlamalara başladı.

9 milyon 800 bin seçmenin bulunduğu Yunanistan’da dün seçmenler 20 bin oy merkezinde oylarını kullandı. İlk sonuçlara göre yüzde 36,5 ile seçimi önde götüren radikal sol parti olan Syriza taraftarları parti genel merkezinde toplanarak kutlamalara başladı. “Yunanistan’dan başlayarak Avrupa’yı değiştireceğiz” dövizleri, Syriza bayrakları ve Syriza Lideri Alexis Tsipras posterleri taşıyan parti taraftarları şarkılar eşliğinde kutlama yaptı.

İlk sonuçların açıklanmasıyla birlikte yüzde 27,7 oy alan Yeni Demokrasi Partisi Lideri ve Yunanistan’ın şu anki başbakanı Antonis Samaras mağlubiyeti kabul ettiğini açıkladı. Syriza Lideri Tsipras’ın başbakanlığına kesin gözüyle bakılırken Syriza’nın tek başına iktidar olabilmesi için 300 sandalyeli mecliste en az 151 milletvekiliyle temsil edilmesi gerekiyor. İlk sonuçlara göre Syriza 150 milletvekili çıkartabilirken bu sayının artabileceği de belirtiliyor. Eski Başbakanlardan Yorgo Papandreu’nun yeni kurduğu Demokratlar Sosyalistler Hareketi Partisinin yüzde 3’lük seçim barajını aşamayıp meclisten milletvekili çıkaramaması durumunda Syriza’nın tek başına iktidara gelme şansı yüksek görünüyor.

İHA

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.