Zhang Liang, Han Hanedanlığı’nın Muhteşem Üçlüsünden Biri

Zhang Liang, hoşgörüsü ve yaşça büyüklere gösterdiği saygı ile de biliniyordu (İllüstrasyon Catherine Chang, Epoch Times)
Zhang Liang, hoşgörüsü ve yaşça büyüklere gösterdiği saygı ile de biliniyordu. (İllüstrasyon Catherine Chang, Epoch Times)

M.Ö. 196 yıllı civarında vefat eden Zhang Liang, Han Xin ve Xiao He ile birlikte “Han Hanedanlığı’nın Muhteşem Üçlüsü”nden biri olarak biliniyordu. Liang, Han Hanedanlığı’nın imparatoru Liu Bang’in iyi bir vekili ve danışmanıydı. Binlerce kilometre ötedeki savaşları komut çadırından çıkmadan kazanabilmesiyle kendisinden övgüyle söz ediliyordu. Bunun dışında, askeri strateji ve dağıtım konusundaki büyük yeteneği, hoşgörüsü ve kendinden yaşça büyüklere olan saygısıyla biliniyordu.

Zhang Liang, Han Devleti’nden zengin bir aileden geliyordu. Beş nesil boyunca, ataları Savaşan Devletler Dönemi’nde Han Devleti’ne hizmet etmişti. Daha sonra devlet Çin Hanedanlığı’nın kurucusu olan Qin Shi Huang tarafından ortadan kaldırılmıştı. Devletinin yıkılmasının intikamını almak için Zhang, Qin Shi Huang’ı öldürmesi için suikastçılar tutmuştu fakat başarılı olamadı ve başka bir devlete kaçmak zorunda kaldı.

Bu kadar cesur bir adamın kaslı kuvvetli olacağını hayal eden birçok insanın aksine, Zhang Liang ince bir bedene ve bir kadınınki kadar zarif bir yüze sahipti. On yıl kadar sonra Liang, Han Devleti’nin ilk imparatoru olan Lui Bang’in beyin takımında hizmet verdi. Oluşturduğu stratejiler Liu Bang’in, Qin Shi Huang’ın rejimine ve askerlerine aman vermemek için çok yardımcı olmuştu.

Han Hanedanlığını kurduktan sonra Liu Bang takipçilerini rütbe ile ödüllendirmişti, fakat Zhang Liang istifa etmiş ve devlet işlerini terketmişti. Sonraki hayatının tümünü Taoizm uygulamaya adamıştı.

Zhang’in hikayelerinin arasında, efsane olan bir tanesi çok iyi bilinir. Genç yaşındayken, rüzgarlı ve karlı bir günde köprüde oturan yaşlı bir adam görmüştü. Yaşlı adam ayakkabısını kasten köprüden aşağıya düşürmüştü ve Zhang Liang’dan ayakkabısını nehirden gidip getirmesi için yardım istemişti. Zhang Liang bu isteği yerine getirmişti. Buna ek olarak, eğilerek yaşlı adamın ayakkabısını ayağına giydirmişti.

Zhang Liang’ın yaşça büyüklerine saygısını gören yaşlı adam gülümseyerek Liang’a ertesi sabah onunla özel eğitim için buluşmasını istedi. Ertesi gün Zhang Liang şafak sökmeden oraya gitti ve yaşlı adamı halihazırda orada beklerken gördü. Yaşlı adam, onu yaşça büyüklerini bekletmekle suçlayarak ertesi gün tekrar gelmesini söyledi. Ertesi gün Liang ilk seferden daha erken saatte gitmesine rağmen tekrar aynı şey oldu. Üçüncü gün, Zhang Liang geceyarısı köprüye giderek yaşlı adam gelene kadar bekledi. Bu sefer, Zhang Liang’dan memnun olan yaşlı adam ona çok büyük bir bilge tarafından yazılmış bir kitap verdi.

Kitabı okuduktan ve çalıştıktan sonra Zhang Liang, stratejik düşünmesi ve değişen koşulları yönetmedeki esnekliğiyle bilinir bir kişi oldu. Liang’ın siyasi politikalar ve askeri stratejiler üzerine önerileri sayesinde, Lui Bang tahta çıktı ve Han Hanedanlığı’nın imparatoru oldu.

Lui Bang, Çin’in başkentini fethettiğinde, saraydaki değerli hazineler ve güzel kadınlardan etkilenerek orada kalmak istedi. Zhang Liang, Lui Bang’i sarayda kalmaması için uyardı ve lüks yaşam tarzı arayışında biri olarak algılanarak kendisini riske ettiğini söyledi. Lui Bang, Zhang’in tavsiyesini dinleyerek sarayı terk etti. Sonuç olarak Lui Bang, Çin halkının tam desteği ile nihayet tahta çıktı.

Han Hanedanlığı’nın durumu nispeten istikrarlı bir hale geldiğinde, Zhang Liang istifa etmesinden bir yıldan fazla bir süre önce evde kalmaya ve Taoizm çalışmaya başladı.

Zhang Liang’ın erken yıllarında, tüm serveti ve ünü Han Devleti’nin Çin ile yıkılmasıyla azaldı. Liang, zenginlikten fakirliğe, düklükten kaçaklığa, soydan geçen resmi yetkililikten sivilliğie kadar birçok değişimi yaşadı. Buna rağmen, Qin Shi Huang’ın başarısız suikasti ile cesareti kırılmadı. Siyasi durumu değerlendirdikten sonra, Liu Bang’e katılarak, ona Çin’i bozguna uğratmak için yardım etti. Böylelikle sonunda Çin’den, memleketi olan Han Devleti’ni ortadan kaldırdığı için intikamını aldı. Sonrasında, güç, şöhret ve lüks yaşama olan bağımlılığı kalmadı ve Taoizm uygulamak için istifa etti.

Liu Bang’in ölümünden sekiz yıl sonra, Zhang Liang da vefat etti. “Han Hanedanlığı’nın Muhteşem Üçlüsünden Biri” olarak anıldı ve danışmanların rol modeli olarak kabul edildi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.