Zhou Yongkang Kimdir?

Zhou Yongkang. (Prakash Singh/AFP/Getty Images)
Zhou Yongkang. (Prakash Singh/AFP/Getty Images)

Zhou Yongkang Falun Gong Zulmünde Aktif Rol Oynadı

Siyaset dünyasına katılmadan önce Zhou Yongkang (1942) 30 yıla yakın süre petrol sektöründe çalıştı. İlk eşinin araba kazasında ölmesinden sonra ikinci evliliğini Jiang Zemin’in yeğeni ile yapan Zhou, yaygın inanışa göre bu evlilik sayesinde Çin Komünist Partisi (ÇKP) üst yöneticiliğine giden yolda önemli ivme kazandı. Zhou 1998 yılında Çin Ulusal Petrol Şirketi Başkanlığı görevinden istifa etti ve Toprak ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na getirildi. Bir yıl sonra Sichuan eyaleti Parti Başkanı oldu.

1999 yılında o zamanki devlet başkanı Jiang Zemin, ülke çapında bir kampanya ile üç ay içerisinde Falun Gong’u ortadan kaldırmak için yemin etti. Başkana akraba ve güvenilir bir arkadaş olan Zhou, Falun Gong’a (Falun Dafa) karşı zulüm yürütülmesinde önemli görevler üstlendi.

Falun Gong websitesi Clearwisdom’a göre, Zhou Sichuan Eyaleti Parti lideri iken, esir Falun Gong uygulayıcılarına cezaevlerinde, toplama kamplarında ve güvenlik bürolarında işkence yapan ve beyin yıkayan kişilere para dağıttı. Falun Gong uygulayıcılarına uygulanan işkence sebebiyle en az 217 ölüm vakasına sahip Sichuan vilayeti, Falun Gong’a işkence konusunda en ciddi insan hakları ihlallerine sahip illerden biri oldu.

Clearwisdom’a göre, 610 Ofis’inden (Falun Gong’u ortadan kaldırmak için kurulan parti organı) sızan resmi belgeler, Siyasi ve Yasama İşleri Komitesi Direktörü olarak Zhou Yongkang (2007-bugüne) ve Luo Gan’ın (1998-2007) polise “gerektiğinde Falun Gong uygulayıcılarına tıbbi tedavi uygula” talimatı verdiğini gösteriyor. En az 11 Falun Gong uygulayıcısının merkezi sinir sistemine zarar veren iğne yüzünden öldüğü bilinmekte. 2001 yılında ABD ziyareti sırasında, Zhou’ya insanlığa karşı suç işlemek sebebiyle dava açıldı.

Zhou, Jiang’ın başlattığı Falun Gong zulmünde aktif rol oynadığı için Aralık 2002’de Kamu Güvenlik Bakanlığına terfi edildi. Bu alanda hiç deneyimi yoktu. Ayrıca Falun Gong Zulmünü Araştıran Dünya Teşkilatı’na göre Kasım 2001’de Merkez 610 Ofisi Yardımcı Direktörlüğü’ne getirildikten sonra Zhou, Falun Gong’a karşı oluşturduğu Sichuan tarzı stratejileri ülke çapında uygulamaya başladı.

Ayrıca Zhou zamanla rejimin merkezi organlarına da girdi. Politbüro üyesi ve Parti Merkez Komitesi sekreteri olarak hem Parti hem de devlet için şahsi kararlar aldı.

2007 yılında istihbarat, yasa ve düzen, güvenlik, gözaltı ve adli organlar dahil tüm yasal icra kurumlarını yöneten ÇKP’nin Siyasi ve Yasal İşler Komitesi Başkanlığı görevine getirildi. Bu pozisyonda, Zhou’nun görevleri çeşitlendi. 2008 yılında kötü inşa edilen ve deprem sonucu yıkılan okul binasında ölen çocukların ailelerinin protestosunu susturmak, geniş çaplı keşiş isyanı sonucu Tibet’e asker göndermek, yurtdışında okuyan Çinli öğrencilere istihbarat çalışmaları yapmaları için kaynak aktarmak gibi birçok olaya Zhou Yongkang’ın adı karışmıştır.

Orjinal İngilizce Haber

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.