Zhuge Liang, Zekâ ve Strateji Sembolü

Zhuge Liang, zekâ ve strateji sembolü Resimleyen: Blue Hsiao/Epoch Times
Zhuge Liang, zekâ ve strateji sembolü
Resimleyen: Blue Hsiao/Epoch Times

WY Li, Epoch Times

Zhuge Liang (M.S.181 – 234), tanınmış bir siyasi danışman, askeri stratejist, matematik ve mekanik dehasıdır. Liu Bei, onun başarılı tavsiyeleri ve stratejileri sayesinde Shu-Han Krallığını kurdu. Liu Bei’nin ölümünden sonra naip ve şansölye olarak tüm hayatını krallığa adamıştır.

Genç bir keşiş gibi yaşayan Zhuge Liang, münzevi entelektüel çevrelerde büyük hikmetleri ile “çömelmiş ejderha” olarak biliniyordu. Hikâyeler önceki iki ziyaretinde reddettiği Liu Bei’nin üçüncü ziyaretinde, yalnız yaşam tarzının geride bırakarak, o kaos döneminde Han Hanedanlığını yeniden kurmak isteyen önemsiz bir askeri figür olan Liu Bei’ye yardım etmeyi kabul ettiğini anlatır.

O, Doğu Wu ile ittifak kurarak, Kızıl Kayalar Savaşını kazanan beyin idi.

Liu Bei, Shu-Han krallığının içinde bir temeli olmayan küçük bir askeri figürün tavsiyesi üzerine onu yanına almıştır. Aralarındaki karşılıklı büyük güven o kadar güçlüydü ki, Liu Bei ölüm döşeğinde krallığını ve oğlunu Zhuge Liang’a emanet etti, hatta oğlu iyi bir hükümdar olmakta başarısız olursa ondan tahta çıkmasını istedi.

Zhuge Liang bir naip olarak, Liu Bei’nin oğluna büyük bir sadakat gösterdi ve tüm hayatını dinlenmeden krallığı pekiştirmek ve topraklarını genişletmeye yardımcı olarak geçirdi.

Güney kavimleri ahlak ile yatıştırmak

Zhuge Liang, Liu Bei’nin ölümünden sonra Doğu Wu ile uzlaşmakla meşgulken, Shu-Han krallığı Meng Huo adlı çete lideri tarafından yönetilen güney kavimlerinin tacizine uğradı. Zhuge Liang, kısa sürede güney kavimlerine karşı bir kampanya başlattı ve ardından da teslim olmayı reddeden Meng Huo’yu ele geçirdi. Zhuge Liang, onu iyi bir yemekle karşıladı ve ardından serbest bıraktı ve kavimleri yeniden düzenlemesi ve savaşır duruma getirmesine izin verdi.

Bu sıra dışı yakalama ve salma döngüsü uzunca bir süre tekrarlandı. Çete lideri yedinci kez yakalandığında Zhuge Liang’ın hem askeri stratejisi hem de onuru ile yarışamayacağına ikna oldu. O teslim oldu ve nüfusu yatıştırmak için yerel bir vali olarak atandı. Böylece barış uzun yıllar boyunca devam etti.

Wei’ye karşı kuzeyde kampanyalar başlatmak

Zhuge Liang, güney kavimlerini etkisizleştirdikten sonra Wei’ye karşı kuzeyde bir dizi kampanya başlattı. Bununla ilgili pek çok ilginç hikâyeyi de bizlere bıraktı ve efsanevi hikâyelere göre, onun en iyi bilinen hikâyelerinden biri de, Boş Kale Stratejisini kullanması ile ilgili olandır.

Bir Shu-Han askeri yetkilisinin kibri nedeniyle önemli bir geçidi kaybetmesi üzerine Zhuge Liang birkaç sivil yetkili ve bir avuç asker ile boş bir kalede büyük Wei ordusuna korunmasız olarak yakalandı. Zhuge Liang kalenin tüm kapılarını açarak, eski sivillere yolu süpürmelerini emrederek düşmanlarına blöf yaptı. Kendisi de şehir kulesinde yanında duran iki görevli ile sakince geleneksel Çin enstrümanı (zither) çalmaya başladı. Uzun zamandır rakibi olan Wei birliklerinin komutanı şaşkınlık içinde bunun bir tuzak olabileceğini düşündü ve bu yüzden geri çekildi. Zhuge Liang sonra heyecan içindeki yetkililerine, bunun sadece Zhuge Liang’ın asla risk almayacağına inanan bu özel kuşkucu askeri komutan üzerinde çalışabileceğini açıkladı.

Zhuge Liang, Shu-Han krallığına sadakat ve dürüstlük ilkeleri ile bağlı kaldı ve asla memurlara yâda askerlere verdiği sözleri çiğnemedi. Hayatı bazı doğaüstü güçlere sahip olduğu ile ilgili efsanevi hikâyeler ile doludur. O, ovada yâda nehirlerin üzerinde gerekli malzemeleri taşımak için ahşap öküz ve kayan atı icat etti. Askerleri için çoklu-cıvata ateşleme sistemine sahip yaylı bir tüfek, askeri sinyalizasyon için sıcak hava fenerleri ve düşman askerlerinin kaçmasını önlemek için sekiz girişi olan ama son derece karmaşık Taş Nöbetçi Labirentini tasarladı.

Zhuge Liang, M.S.234 yılında kuzey Wei’ye beşinci askeri seferi sırasında 54 yaşında hastalanarak öldü. O, tüm krallıkların büyük saygısını kazandı ve ölümüne hem Shu-Han krallığı hem de düşmanları yas tuttu. Onun adı Çin kültüründe “rakipsiz strateji” ve “krallığa bağlılık” ile beraber anılmaktadır.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.