Avrupa Genelinde Grev: İngiltere de Greve Başladı

Londra’da yeni önlem paketine karşı yapılan protesto yürüyüşü (Getty Images/Peter Macdiarmid)

Kemer sıkma paketleri iki günden beri Yunanistan’da birçok zarar verici protesto gösterileri ve ülke genelinde tüm kamu kuruluşlarında 48 saatlik greve neden oldu. Bugün ise benzer bir durum İngiltere’de yaşanıyor.

İngiltere’de 750 bin kamu sektörü çalışanı emeklilik yaşının yükselmesi ve maaş kesintilerini içeren yeni önlem paketine karşı bugün greve başladı.

İngiltere’nin başında bulunan genç koalisyon hükümeti sendikalar ile anlaşamayınca, sendikalar tarafından grev kararı alındı. Sendikaların önderliğinde 24 saat boyunca on binlerce okul kapanacak, havaalanlarında pasaport kontrolleri yapılamayacak, mahkemeler çalışmayacak ve bunun gibi birçok sektörde memurlar bir gün boyunca grev yapacak.

Başbakan David Cameron muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Ed Miliband’ı, tüm sendikaların avucunun içinde olmasından dolayı suçladı, “Zamanı geldiğinde tüm ülke, halkın grevler yüzünden endişelendiğini anladığında, o bu grevlerle ilgili konuşamayacak çünkü zaten sendikalar avucunun içinde.” dedi.

Grev, Kamu ve Ticari Hizmetler Sendikası ve üç öğretmen sendikası önderliğinde düzenlendi. Sendika yetkilileri bunun sendika tarihindeki en önemli grev olduğunu açıkladı.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.