Başbakanlıkta Terör Zirvesi

Getty Images

Hakkari’nin Çukurca İlçesi’nde dün gece 8 ayrı noktaya düzenlenen ve sabaha kadar süren çatışmalarda 24 asker yaşamını yitirirken, çoğunluğu ağır olmak üzere 18 asker yaralandı.

Çatışma sonrası sınır bölgesi topçu birlikleri ve helikopterler tarafından bombalanırken, gece boyunca Diyarbakır’daki 2. Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı’na bağlı 8. Ana Jet Üssü’nden kalkan çok sayıda uçağın sınır bölgesini bombaladığı belirtildi.

Çatışmalar sabah saatlerine sürerken, bölgede yer yer çatışmaların devam ettiği bildirildi. Sabah saatlerinden itibaren binlerce askerin katılımıyla operasyon başlatıldı.

Genelkurmay Başkanı Necdet Özer ve kuvvet komutanları bölgeye gitti. Askeri hareketlilik sınırda yoğunlaştığı öğrenildi.

Hakkari Valisi Muammer Türker, saldırının eş zamanlı gerçekleştiğini söyledi.

Saldırının polis ve askeri noktalara aynı anda yapıldığını belirten Vali Türker, güvenlik güçlerinin de anında karşılık verdiğini, çatışmanın sürdüğünü bildirdi.

Saldırının ardından Başbakan Erdoğan başkanlığında bir toplantı yapıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hakkari’nin Çukurca ilçesindeki çatışmalarda 24 Mehmetçiğin şehit olduğunu, 18 askerin yaralandığını, bölgede geniş çaplı operasyonların sürdüğünü belirterek, “İçerden ve dışardan hiçbir saldırıya boyun eğmeyeceğimizi, hiçbir şekilde geri adım atmayacağımızı, vatan toprağının tek bir zerresini dahi feda etmeyeceğimizi, dostun da düşmanın da çok iyi bilmesi, anlaması ve idrak etmesi gerekir” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Her kim ki teröre gizli ya da açık destek veriyorsa, her kim ki terörü besliyor, koruyor yataklık ediyorsa, kim ki teröre müsamaha gösteriyor, terörün kanlı yüzünü örtmek, terör örgütünün insanlık dışı saldırılarını görmezden gelmek gibi bir gafletin içinde bulunuyorsa tamamı bilsinler ki; Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin nefesi her birinin ensesinde olacaktır” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.