Çin rejiminin eski lideri Jiang Zemin’in bitkisel hayatta olduğu söyleniyor

Eski Çin Devlet Başkanı Jiang Zemin

Eski Çin Devlet Başkanı Jiang Zemin’in bitkisel hayatta olduğu söyleniyor

Çin’de Çin Komünist Partisi’ne yakın bir kişiden alınan bilgiye göre Çin Komünist Partisi eski lideri Jiang Zemin’in şu anda bitkisel hayatta olduğu ve  hayatta kalmak için tıbbi cihazlara ve iğnelere ihtiyaç duyduğu öğrenildi.

Kimliğini açıklayarak üzerine dikkat çekmek istemeyen bu kişiden alınan bilgiye göre, Parti’yi şekillendiren son iç savaşta Jiang Zemin’in herhangi bir rolü olmadı.

Haber komünist partinin içerisindeki şiddetli iç svaşın son haftalarda yayılması ve kamuoyuna sıçraması ile ortaya çıktı.. Savaşan iki tarafın Jiang Zemin  tarafı ( güvenlik şefi Zhou Yongkang ve kovulan eski Chonqqing parti başkanı Bo Xilai de dahil olmak üzere) ve Çin’in şu andaki lideri Hu Jintao ve Başbakan Wen Jiabao tarafı olduğu bildirildi.

85 yaşındaki Jiang Zemin,  1989 yılından 2002 yılına kadar Çin Komünist Partisi’nin başındaydı. 1993 yılından 2003 yılına kadar Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkanı olmak ile birlikte Merkezi Askeri Komisyon’un 1989 yılından 2005 yılına kadar başındaydı.

Jiang Zemin bir kıyım ile sonuçlanan Haziran ayındaki Tiananmen Meydanı’ndaki baskıyı ateşledikten sonra 1989 yılında başa geçti.  Zhao Ziyang’ın yerine Komünist Parti Başkanı oldu.

Jiang Zemin,  yüksek rütbeli Parti üyelerinin ve bildirildiği üzere kendi ailesinin itirazlarına rağmen Temmuz 1999 yılında ruhsal bir uygulama olan Falun Gong’a karşı bir  zulüm kampanyası başlattı. 

2004 yılında Hu Jintao ile yer değiştirmesine ve ÇKP başkanlığını bırakmasına rağmen perde arkasında ÇKP’nin içinde bir taraf olarak kaldı.

Güvenlik Güçleri’nin başında olan Zhou Yongkang geçtiğimiz günlerdeki güç savaşında Jiang Zemin tarafının vekili olarak rol üstlendi. Zhou Yongkang Jiang Zemin’e bağlılığını gösterdikten sonra denetimsiz bir güce sahip büyüyen bir organizasyon olan gizli Politika ve Yasal İşler Komitesi başına getirildi. Zhou Yongkang bu bağlığının Falun Gong uygulayıcılarına demir bir yumruk ile zulmederek gösterdi.

Jiang Zemin’in sağlığı üzerinde aylardır süren bir soru işareti var. En son geçtiğimiz Ekim ayında Honk Kong medyası ve bir Çinli yayıncı Jiang Zemin’in öldüğünü duyurunca kamuoyu önüne çıkmıştı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.