Darbeleri ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu Eski Genelkurmay Başkanı Büyükanıt’ı Dinledi

Yaşar Büyükanıt-Genelkurmay Başkanlığı internet sitesi


TBMM Darbeleri ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu’na eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt ifade verdi.

Komisyon üyesi MHP Milletvekili Atilla Kaya, eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın e-muhtırayla ilgili sorulara, “Bu bir muhtıra değildir” dediğini, Dolmabahçe görüşmesinin ise rutin bir görüşme olduğunu söylediğini açıkladı. Kaya, Başbakan Erdoğan’ın da pazartesi ya da salı günü komisyon tarafından dinlenebileceğini söyledi.

Eski Genelkurmay Başkanı Büyükanıt,  AKP Milletvekili Nimet Baş’ın başkanlığındaki komisyona bilgi verdi.Dolmabahçe Sarayı’nda yapılan ve yaklaşık   3 saat süren görüşme sonrasında Bayükanıt, basın mensuplarına gözükmeden ayrıldı.

Görüşmenin ardından basın mensuplarının sorularını Komisyon üyesi MHP Milletvekili Atilla Kaya yanıtladı. “Genelkurmay Başkanı’na yöneltilen e-muhtırayla ilgili sorulara cevaben bunun bir muhtıra olmadığını, bunun bizzat Başbakan tarafından yapılan açıklamayla da teyit edildiğini, daha sonra Ankara 5. İdare Mahkemesi’nde açılan bir davada bildiriyle ilgili görevsizlik kararı verildiğini ifade ederek, bunun bir muhtıra olmadığını, TSK’nın laiklik hassasiyetini yansıtan bir bildiri olduğunu, hatta sorular üzerine cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili olmadığını da söyledi. Dolmabahçe’de Sayın Başbakan’la 4 Mayıs’ta yaptıkları görüşmenin içeriğiyle ilgili sorulara da bunun rutin bir görüşme olduğunu ve bu konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapamayacağını söylemiştir. Kendisiyle yapılan görüşmede ön plana çıkan meseleler bunlar olmuştur” diye konuştu.
Kaya, bir basın mensubunun, ‘‘Başbakan Erdoğan’da komisyona çağrılacak mı?’’ sorusu üzerine komisyonun bu meselenin tam anlamıyla açığa çıkartılması için Başbakan’ı dinlememiz gerekir yönünde görüş birliğine vardıklarını, Pazartesi ya da  Salı günü böyle bir görüşme olabileceğini ifade etti.

Kaya, Büyükanıt ile yapılan görüşmenin tatmin edici olmadığını belirterek, ‘’Kendisine yöneltilen sorularda ısrarla bunun bir bildiri olduğunu, hatta Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik herhangi bir girişimin olmadığını, hatta ben kendilerine ‘Siz bundan umduğunuz sonuçları aldınız mı, neyi istemiştiniz?’ diye sorduğumda da yine bunun bir bildiriyle hallolmayacağını ifade etti. Dolayısıyla ben tatmin edici cevaplar aldığımı söyleyemem” şeklinde konuştu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.