100 Bin Askerimiz Teyakkuzda

100 BİN ASKER TEYAKKUZDA

 
 

Suriye Lideri Esat’ın kimyasal silah kullanırız  tehdidi ve kuzeydeki kentlerin Kürtlerin kontrolüne geçmesinin ardından, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bölgedeki harbe hazırlık seviyesini yükselttiYaklaşık 100 bin askeri bünyesinde barındıran 2. Ordu Komutanlığı’na bağlı tüm birlikler teyakkuza geçirildi. Bir bölümü PKK mücadelesine ayrılan birlikler sınırda yaşanabilecek her türlü olasılığa karşı hazırlanıyor.

Suriye hükümetinin muhaliflere karşı kimyasal silah kullanacağı ihtimali üzerine kısaca ‘KBRN’ olarak bilinen Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik Korunma ve Savunma sistemleri kuruluyor. İş makineleri mevzi eşerken, 2’inci Hudut Tabur Komutanlığı’na bağlı 4’üncü Hudut Bölük Komutanlığı’nda askeri hareketlilik dikkat çekti. Son sistem teknolojik cihazların Suriye sınırına kritik yerlere yerleştirildiği öğrenildi.

Kimyasal silah tehdidine karşı NBC birliklerinin sınıra yakın konuşlandırılmasının ardından, dün de Şanlıurfa-Mardin hattında hareketli saatler yaşandı.Sınırda Suriye tarafında tampon bölge ya da güvenli bölge oluşurmak için ve TSK ya bağlı birliklerin sınır güvenliğinin artırılması ve olası bir göç dalgasının karşılanmasına ve kamplar kurulmasına yönelik hazırlık yapılıyor.

Sınırın Suriye tarafının PKK’ya yakın PYD’nin kontrolüne geçmiş olması nedeniyle, terör örgütünün bölgede rahat  hareket etmemesi için. 2. Ordu Komutanlığı’na bağlı birlikler, faaliyetlerini sınırdan terörist sızmalarını önleyecek önlemler üzerinde yoğunlaştırdı.

Üç kolordudan meydana gelen 2. Ordu Komutanlığı’nın iki kolordusu Suriye  ve Irak sınırında görev yaparken, bir tek Ankara’daki 4. Kolordu Komutanlığı Karargâhı’ndaki askerler bölgeden uzak durumda. 4. Kolordu Komutanlığı Ankara Mamak merkezli olsa da, bu karargâha bağlı iki komando tugayı ile topçu tugayı da Güneydoğu’ya  yerleştirildi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.