DR Kongo Uçak Kazasında 127 Kişi Hayatını Kaybetti

 

(Getty Images/AFP)

Demokratik Kongo Cumhuriyetinde, Cuma günü meydana gelen uçak kazasında 100’den fazla kişinin hayatını kaybettiği yetkililer tarafından açıklandı.

Reuters’ın haberine göre ülkenin kuzeydoğusundaki Kisangani havalimanına inerken ormana düşen uçakta, 51 kişi kurtulurken 127 kişi hayatını kaybetti.

Hewa Bora şirketinin kontrolünde olan ve başkent Kinşasa’dan kalkan uçağın hava koşullarının kötü olmasında dolayı kaza yaptığı yetkililer tarafından açıklandı.

Hewa Bora havayollarının müdürü Stavros Papaioannou, “Pilot havalanmaya çalıştı, görünüşte uçak pilotun kontrolü altındaydı” dedi.

Geçmişte Hewa Bora havayolları Avrupa Birliği tarafından güvenli olmayan havayolları olarak kara listeye alınmıştı. Son üç yılda bu havayollarına ait ikinci kez ölümcül kaza meydana geldi.

AP’ye konuşan hükümet yetkilisi Lambert Mende, “Bu kaza fırtınadan kaynaklı olabilir” dedi. “Yaklaşık 40 kişinin kurtulmasını ve kurtarma operasyonunun sürdürülmesini sağladık” diye ekledi.

Afrika’daki çoğu havayolunun özellikle DR Kongo’nun, Avrupa havayolunda uçması yasaklanmıştı. Demokratik Kongo Cumhuriyeti tarafından sertifikalı olan diğer 33 havayolu da yasaklı.

Geçen Ağustos ayında başkent Kinşasa’nın 125 mil kuzeyinde olan Bandundu kasabasında  meydana gelen kazada iki düzine insan hayatını kaybetmişti.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.