Facebook’un Geleceğin Reklamcılığı Olduğu Hikayesi Ne Kadar Doğru?

Epoch Times
Epoch Times

Facebook’un son zamandaki reklam kazançlarına bakılırsa, reklamcılık dünyasının bir dönüm noktasına geldiği sinyalini almak kolay olacaktır. Facebook, çoğu reklamlardan gelen üç aylık gelirlerinde %61 oranında devam eden bir yükselmeye sahip. Yatırımcılar bu durumdan memnun, ancak gelirlerin %62’sinin Facebook’un mobil reklamlarından gelmesi, bu geçişi sağlamak için mücadele etmeleri gerektiği konusunda endişelerini gösteriyor.

Tüm bu sonuçlara bakıldığında, geleceğin reklamcılığının sosyal medya reklamcılığına ve dolayısıyla Facebook’un bu pazarda dominant bir güç olacağı yöne doğru gitiği görülüyor.

Manzarayı Değiştirmenin İlizyonu

İnsanların, popüler olan iki ana hikayenin sonucunda bu fikre nasıl kapıldıklarını görmek kolay. Öncelikle, mobil teknolojinin git gide bilgisayar ve televizyondan daha dominant bir teknoloji olduğuna inandırılıyoruz. İkincisi, genellikle sahip olunan ortak bir fikir olarak insanlar televizyon seyretmek yerine tüm vaktini sosyal medyada veya internette diğer şeyleri yaparak geçiriyor. Bu iki hikayede doğru elementler olmasına rağmen, hiçbiri tamamen doğru değil ve reklamcıların tüketicilere ulaşmalarında belirli etkin yollara sahip olduklarını göstermiyor.

Global olarak, reklamcılık pazarı bu yıl 600 trilyon $ değerinin altında. Dijital reklamcılık tüm pazarın ve dijital reklamcılığın %25’ini kapsıyor. Google’ın %31 payı var. Facebook ise dijital reklamcılık pazarında sadece %7 paya sahip.

Global ve Dijital Reklam Bütçeleri - Epoch Times
Global ve Dijital Reklam Bütçeleri

Tüm Reklamlar Eşit Değil

Düşünülmesi gereken diğer konu ise, Facebook’un mobil reklam gelirinin çoğunun “uygulama indirme reklamları”ndan geldiği. Bu reklamlar Candy Crush Saga gibi güncel Facebook uygulamalarından. Buradaki mesele, bunun şu anda son derece kârlı bir reklamcılık akışı olmasına rağmen, Facebook’un kendi pazarını doygun hale getirdiği gibi aynı hızla büyümeye devam etmesi olası değil.

Reklamcılığın gerçek nirvanası tabii ki doğru sosyal reklamlar. Reklamcılığın bu formu, sıradan reklamcılıktan daha etkili olduğunu gösterdi. Bu form, ağızdan ağıza yayılma fikrine benzetilerek kişiselleştirilmiş teklifler haline geldi. Facebook’un çözmesi gereken sorun, kişilerin Timeline’larında kullanıcıları yıldırmadan gösterecekleri reklamların sayısını nasıl artırabilecekleri.

TV Hala Kral

Amerikalıların günde 40 dakikalarını Facebook’ta geçirdikleri iddialarına rağmen, yaklaşık olarak günde hala 5 saatlerini televizyon izleyerek geçiriyorlar. Tüketicilere ulaşmak açısından TV, reklam bütçesinde başlıca payı bir süre için daha alacak. Bu online’a kaysa bile, YouTube ile Google ve Netflix, Hulu gibi şirketler pazarın çoğuna hükmediyor olacak.

Facebook’un reklamlardan başarılı bir şekilde gelir elde etmesi için etkili bir reklam platformu olması gerekmiyor. Sadece işletmelerin bunun olduğuna dair inandıkları bir çevre yaratmaya devam etmeleri gerekiyor. Ayrıca, kullanıcıların Haber Kaynağını kontrol ederek, bir şirketin ancak Facebook’a reklam vererek tüketicilerin ilgisini çekebileceğine dair uygun şartlar yaratabilir. Bu, Facebook’un kullanıcılarının büyüme sayısı azalmasına rağmen, Facebook popülerliğini devam ettirdiği sürece işe yarayacaktır.

Derlenen ingilizce makale

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.