Çin’de Jiang Zemin Kanadının Çöküşün Eşiğinde Olduğu Söyleniyor

Jiang Zemin'in bitkisle hayatta olduğu söyleniyor

Şubat ayındaki Wang Lijun olayından beri eski Parti lideri Jiang Zemin kanadına bağlılığı ile bilinen birçok Çin Komünist Partisi (ÇKP) yetkilisi şu andaki Parti lideri Hu Jintao ve yeni Parti lideri olması beklenen Xi Jinping’e bağlılığını bildirdiler.

Birçok kişi bu durumun meydana gelme sebebini Jiang Zemin’in bitkisel hayatta olduğu ve politik olayları yönlendiremediği söylentilerine dayandırıyor. Bu yüzden Jiang Zemin kanadının kırıldığı düşünülüyor. Jiang Zemin’in müttefiki olan ve Çin’in idaresini elinde tutan Politbüro Daimi Komitesi üyesi ve Çin’de yasaların uygulanmasını sağlayan en yüksek mevkii olan Siyasi ve Adli İşler Komisyonu (PLAC) başkanı Zhou Yongkang da dahili bir soruşturma geçiriyor ve kamu tahkikatının hedefi halinde.   

Jiang Zemin bitkisel hayatta

Son zamanlarda, Jiang Zemin kanadının üyeleri, Jiang Zemin’in sonbaharda yapılacak olan 18. Ulusal Halk Kongresinde  liderliğin devredilmesinde hala Partiyi etkileyecek gücü bulunduğu bilgisini dünyadaki tüm medyaya ulaştırıyorlar.

Geçtiğimi birkaç gün içerisinde, bazı denizaşırı Çin medya kuruluşları, Jiang Zemin’in gücünü geri kazandığı ve Jiang Zemin ve eski parti başkan yardımcısı Zeng Qinghong’un, Parti lideri Hu Jintao ve Wen Jiabao’nun desteğini kazanarak Bo Xiali’yi egale ettiklerini ve böylece Xi Jinping’in ÇKP liderliğine sorunsuz bir şekilde geçişini sağladıkları ile ilgili makaleler yayınladı.

Bu yayınlara rağmen, Pekin’deki bir kaynak Epoch Times’a 26 Mart’ta Jiang Zemin’in bitkisel hayatta olduğu için partiyi etkileyecek gücü kalmadığını söyledi.

Bir Çin uzmanı olan ve NTD Televizyonunda yorumculuk yapan Heng He,  Jiang kanadının bu tür haberleri kasıtlı olarak yaptıklarını söyledi. Heng He ‘Umudun Sesi’ adlı radyoya yaptığı konuşmada: “Birçok kişi Jiang Zemin kanadından ayrıldığı ve Hu Jintao ile Wen Jiabao tarafında geçtiği için kalan kişiler kendilerini parti içinden çabucak süpürülmekten kurtarmak için bu yola başvuruyorlar.” dedi.

Washington’da yaşayan bir Çin uzmanı olan Shi Zanghan bu yalan haberleri Zhou Yongkang’ın yaydığını düşünüyor. Shi Zanghan bunun sebebinin ise, Zhou Yongkang’ın bir soruşturma geçirdiğinin bildirilmesinden ve Jiang Zemin kanadının Xi Jinping tarafına geçmesinden dolayı, Zhou Yongkang’ın Siyasi ve Adli İşler Komisyonunda çalışan kişileri sakinleştirebilmek ve desteklerini sağlamak için  Jiang Zemin’i eski gücünde ve konumunda göstermeye çalıştığını ve Jiang Zemin’in 18. Parti Kongresinde Xi Jinping’e başarılı olması için destek verdiğini göstermeye çalıştığını söyledi.

Washington Times muahibiri Bill Gertz bir A.B.D. yetkilisinin, 6 Şubat’ta Chengdu A.B.D. konsolosluğuna iltica etmek için başvuran eski Chongqing polis şefi Wang Lijun ‘un konsoloslukta,   Bo Xilai ve Zhou Yongkang’ın Parti lideri Hu Jintao’nun liderlik koltuğunu Ji Xinping’e devretmesini  engellemeye çalışacakları bilgisini verdiğini bildirmişti.

Yozlaşma Son Noktasında

16 Nisan tarihinde Çin devlet medyası, Başbakan Wen Jiabao tarafından yazılan bir makale yayınladı. Makalede Başbakan Wen Jiabao şöyle diyordu: “ Ciddi konuları ve yolsuzluk olaylarını zamanında ele almakta geciken ve kötü bir iş çıkaran birimler, sorumluluklarını yerine getirmeleri için kanunlara göre hizaya sokulmalıdırlar.” dedi. Bu açıklama üzeri kapatılan bazı ciddi olayların tahkikat altın alınacağı ve soruşturulacağı anlamına geldiği şeklinde yorumlandı. 

Son zamanlarda, Jiang Zemin’in oğlu Jiang Mianhen’in adı  astronomik miktarlarda parayı içeren birçok yolsuzluk olayına karışmıştı.

Epoch Times Merkezi Didisplin Kurulunun baba oğul ile bağlantılı çok büyük bir yolsuzluğu araştırdığı bilgisine ulaştı. Mali yolsuzluğun miktarının 1.2 trilyon yuan (190 milyar A.B.D. doları) olduğu söyleniyor. Bilgiyi aktaran kaynağa göre,  bu olayın araştırılması Jiang Zemin’in ailesinin gerçekleştirdiği yolsuzlukları açığa çıkarmak için oluşturulan planın yalnızca bir parçası.

 Söz konusu makalede ima edilen olaylardan birinin de Honk Kong’daki Çin Bankasının eski başkanı Liu Jiabao ile ilgili olduğunu düşünülüyor. Liu Jiabao 2005 yılında infazı ertelenen bir ölüm cezası aldı. 2006 yılında Honk Kong’da yayın yapan Open Magazine adlı bir dergi, değişik ülkelerin yatırım bankası olarak çalışan İsviçre menşeli Uluslar Arası Yatırım Bankası’nın Aralık 2002 tarihinde Çin’den kaynaklanan 2 milyar dolarlık sahipsiz bir paranın akışını tespit etti. Liu Jiaboa hapishaneden, paranın 16. Parti Kongresinden önce Jiang Zemin tarafından gelecekte kullanılmak için transfer edildiğini iddia etti.   

 Ekim 2007 tarihinde 17. Parti Kongresinden hemen önce, eski Maliye Bakanı Jin Rening beklenmedik bir şekilde görevinden istifa etti ve bunun sebebinin daha önce Jin Jiabao ve Jiang Zemin tarafından transfer edilen para yüzünden olduğu tahmin ediliyor. Hu Jintao ve Wen Jiabao, neredeyse yer değiştirilen fonlardaki yakaşık 100 milyar yuanın (15.8 milyar dolar) izini sürüyorlar.

Buna ek olarak, Jaing Zemin Falun Gong adlı ruhsal uygulamaya zulüm etmek için  çok büyük miktarlarda para harcadı ve bu para doğrudan Jin Jiabao’nun ellerinden o zamanki Başbakan Zhu Rongji’nin onayı ve imzası olmadan aktarıldı.

Hu Jinato kuvvetleniyor

Son zamanlarda, Merkezi Askeri Komisyon Başkan Yardımcıları Guo Boxing ve Xu Caihou,  Deniz Kuvvetleri Siyasi Komiseri Liu Xiaojiang,  Halk Kurtuluş Ordusu 2. Topçu Sınıfı  Siyasi Birimi yetkilisi  Yin Fanglong ve Halk Kurtuluş Ordusu Ulusal Savunma Üniversitesi Siyasi Komitesi üyesi Korgeneral Liu Yazhou’da dahil olmak üzere daha önce Jiang Zemin kanadına bağlı olan birçok üst düzey askeri yetkili  Hu Jintao’ya bağlılığını ilan etti.

Daha sonra, Politbüro Daimi Komisyonu üyeleri Li Changchun ve Jia Qinglin’in de lekeli eski Chongqing Parti Başkanı olan ve Jiang Zemin’in güçlü bir müttefiki olan Bo Xilai’ye karşı bir duruş sergilemeye başladıkları haberleri yayıldı.

Birçok il yöneticisi de Hu Jintao’ya desteklerini bildiriyorlar. Jiang Zemin ile sıkı bağları olan  “Şangay Kanadı”  da son zamanlarda Bo Xiali ve Zhou Yongkang ile bağlarını koparmaya çalışıyorlar. Şangay Şangay Parti Başkanı Yu Zhengsheng, Tianjin Parti Başkanı Zhang Gaoli gibi kişilerde Zhou Yongkang hakkında merkezi hükümetin verdiği kararlara bağlı kalacaklarını bildirdiler.

Bunlara ek olarak, başka 39 üst düzey yetkili, Bo Xilai’nin Chongqing Parti Başkanı görevinden alınmasının ardından  tutuklandı ve hapsedildi.

New York Şehir Üniversitesi’nde Çin uzmanı bir profesör olan Chen Zhifei, Parti içerisindeki son zamanlarda meydana gelen değişimlerin Jiang Zemin kanadının gücünü kaybetmiş olduğunun göstergesi olduğu görüşünde.

Chen Zhifei,  “Hu Jintao’ya bağlı Gençlik Kolları durumun kontrolünü ele geçirmiş görünüyor. Örneğin, Gençlik Kolları kanadında önemli bir oyuncu olan Zhou Qiang’in 18. Parti Kongresinden sonra Chongqing şehrinin yetkilisi olabileceği söyleniyor. Bunlar, Gençlik Kolları kanadından gelen korkunç baskının altında Jiang Zemin kanadının çöktüğünün göstergeleri” dedi.

Chen Zhifei aynı zamanda,  “Bazı medya kuruluşları hala Jiang Zemin’in etkili olduğu görüşünde olsa da,  birçok gösterge Jiang Zemin’in çöküşün eşiğinde olduğunu gösteriyor” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.