Kaddafi Ailesinin İkinci Oğlu da Yakalandı

Seyfül-İslam Kaddafi-23 Ağustos 2011 (LAMLOUM/AFP/Getty Images)

Kısa bir süre önce muhaliflerin elinde hayatını kaybeden Muammer Kaddafi’nin ikinci oğlu Seyfül-İslam Kaddafi, cumartesi günü güney Libya çöllerinde komşu ülke Nijer’e gitmeye çalışırken yakalandı.

Seyfül-İslam Kaddafi, küçük bir konvoy ile giderken yakalandı ve tutuklamaya direnmedi. Seyfül-İslam Ağustos ayından beri kaçak durumdaydı.

Haziran ayında Uluslar arası İnsan Hakları mahkemesi tarafından Muammer Kaddafi, oğlu Seyfül-İslam ve kayınbiraderi Abdul El-Şenasi için tutuklama kararı çıkarılmıştı.

Uluslar arası Ceza Mahkemesinin Roma statüsüne ait Devletler Meclisi Başkanı Christian Wenaweser, olayı öğrendikten sonra New York’tan memnuniyetini ifade etti.

Ayrca Libya’da işlenen suçlardan ötürü yargılanması gerektiğini ve ceza mahkemesinin kurallaraının takip edilmesi gerektiğini belirtti.

Wenaweser yaptığı açıklamada, “Seyfül-İslam Kaddafi’nin uluslar arası ve hukuk kurallarına uygun olan bir mahkemede yargılanması gerekir. Libya’daki yetkililer kendi ulusal yargı sistemlerinde bağımsız ve tarafsız şekilde davranmalıdır” dedi.

Libya geçici hükümeti onun Libya’da ve Libya kanunlarına göre yargılanacağını belirtti.

1972 doğumlu olan Seyfül-İslam’ın isminin kelime anlamı ‘İslam’ın kılıcı” anlamını taşıyor. Babasının en sevdiği oğlu ve babasının halefi olarak tanımlanıyor. Batı Libya’da demokratik bir güç olarak görülen Seyfül-İslam, Londra’da ekonomi dalında eğitim almıştı.

Yılın başlarında ayaklanma başladığından beri Seyfül-İslam ailesinin yanında olduğunu her zaman belirtti. Çok sık devlet televizyonlarında boy gösterdi. Bir defasında tüm Libyalıları son kadın ve son erkek kalana kadar savaşmaya çağırmıştı.

Seyfül-İslam’ın yakalanması geçici Libya hükümeti için çok büyük bir başarı olarak görülüyor. Cumartesi günü kalabalık gruplar Trablus sokaklarında bunu kutladılar.

Kaddafi’nin 40 yıllık Libya’daki liderliğinin ardından devrilmesi ile beraber Libya yavaş yavaş kendini toparlamaya çalışıyor. Libya’nın ekonomisi tamamen petrol ihracatına dayanıyor ve hükümet gelirinin % 80’ni petrolden kaynaklanıyor. Meydana gelen kargaşadan dolayı sektör bir aylar boyunca kesintiye uğradı. Geçici hükümet ülkede kayıp durumunda olan petrol gelirinin yaklaşık % 40’nın geri alındığını belirtti.

Orijinal İngilizce Kaynak

İlgili Haberler

Muammer Kaddafi Öldü

‘Kurtarılmış’ ve Şeriat Kanunları ile Yeni bir Libya

Kaddafi’nin Büyük Oğlu Hala Kayıp

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.