Libya’da Sirte Havaalanı Ele Geçirildi

(ARIS MESSINIS/AFP/Getty Images)

Kaddafi’nin memleketi olan Sirte’de, Geçiş Konseyi ve Kaddafi güçleri arasında meydana gelen çatışmalar devam ederken, Ulusal Geçiş Konseyi Sirte’deki havalimanını ele geçirdiklerini bildirdiler.

Sirte’nin merkezine 5 km mesafedeki terminale girdiler ve girdikten sonra havaya ateş açarak kutlama yaptılar. Terminale girer girmez Kaddafi’ye ait tüm resim ve işaretler kaldırıldı.

İki hafta önce Libya’nın yeni yönetimi Sirte havaalanını ele geçirmişti fakat Kaddafi güçleri tarafından geri püskürtülmüşlerdi.

Ayrıca Sirte kentinin dışında, Geçiş Konseyi tarafından Kaddafi’nin sözcüsü Musa İbrahim ele geçildiği belirtildi.

Libya’nın yeni yönetiminin komutanlarından Mustafa bin Dardef, bölgede ki Ulusal Geçiş Konseyi tarafından Musa İbrahim’in yakalandığını belirtti.

Libya’da Konsey birlikleri haftalardır Kaddafi’nin son kaleleri Sirte ve Beni Velid’i ele geçirmek için mücadele ediyor. Beni Velid’de ise Kaddafi güçleri hala üstün durumda.

Yeni yönetim, Libyalıların hayatını kolaylaştıracak bazı sosyal ve mali önlemler açıkladı. Bundan sonra, isyan sırasında hayatını kaybedenlerin ailelerine 320 dolar maaş bağlanacak. Kaddafi’ye karşı savaşanlar bu miktardan daha fazlasını alacak.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.