‘Kurtarılmış’ ve Şeriat Kanunları ile Yeni bir Libya

Bingazi’de binlerce kişi ellerinde yeni Libya bayrağı ile beraber Libya’nın kurtuluşunu kutlarken (Abdullah Doma / Getty Images)

Dün Kaddafi’nin 1969’dan sonra değiştirdiği eski Libya bayrağı yeniden göndere çekildi.

Eski lider Kaddafi’nin öldürülmesi ile beraber Bani Walid ve Sirte kentlerinin de ele geçirilmesi ile birlikte dün Ulusal Geçiş Konseyinin (UGK) başkanı Mustafa Abdül  Celil resmen Libya’nın kurtuluşunu ilan etti.

Libya’nın kurtuluşu için binlerce kişi Bengazi meydanında toplandı. Libya bayrakları taşıyan binlerce kişinin de katıldığı tören, Kuran-ı Kerim’in okunması ve milli marşın söylenmesiyle başladı.

El-Arabiya televizyonuna göre, Başkan yardımcısı Abdül Hafız Ghoga, Kaddafi’nin 42 yıl süren iktidarından sonra ülkeyi “kurtarılmış” olarak nitelendirdi.

Bingazi’de ki açılış töreninde kalabalığa “Tüm dünyaya ülkemizin, kentleri, köyleri, dağları, tepeleri, çölleri ve gökyüzüyle kurtarıldığını ilan ediyoruz” dedi.

El cezire televizyonuna göre Mustafa Abdül Celil kalabalığa karşı, “Ayaklanma barışçıl bir şekilde başlamıştı. Fakat şiddet ile karşı karşıya kaldı”. Ayrıca ayaklanma sırasındaki destekleri için Avrupa Birliğine, Birleşmiş Milletlere ve Arap birliğine teşekkür etti.

Abdül Celil, cumartesi günü yaptığı açıklamada görevinden istifa edeceğini söyledi.

Celil artık ülke kanunlarının şeriatla yönetileceğini söyledi. Kaddafi zamanında yasak olan 4 eş almanın artık serbest olduğunu ve şeriat kanunlarına göre evlilik ve boşanma yasasının uygun olmadığını ve artık bu yasanın kaldırıldığını açıkladı.

Ayrıca şeriatla ilgili olarak yatırımcıların faiz geliri elde etmediği İslami bankaların açılacağını da açıkladı.

İngilizce Metin

İlgili Haberler

Muammer Kaddafi Öldü

Kaddafi’nin Büyük Oğlu Hala Kayıp

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.