Mersin Halkı ”Nükleer Santrale Hayır” Dedi

Fotoğraf:Ezogül Balıkel

Bugün Mersin Nükleer Karşıtı Platformu çağrısı üzerine geniş çaplı bir eylem düzenlendi. Eyleme bir çok sivil toplum kuruluşları ve çevreciler ile yerel halk katıldı. Mersin Merkez Atatürk Parkı’ndan santralin yapılacağı Gülnar’ın Büyükeceli Belde’sine ait Akkuyu’ya kadar 30 farklı noktada buluşan onbinlerce kişi 159 kilometrelik bir alanda insan zinciri oluşturuldu.

Eyleme CHP Mersin Milletvekili İsa Gök, CHP Milletvekili adayı Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, Bağımsız Milletvekili Adayı Ertuğrul Kürkçü, Akdeniz Belediye Başkanı M. Fazıl Türk, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, KESK Genel Başkanı Döndü Taka Çınar, Mersin Nükleer Karşıtı Platformu Dönem Sözcüsü Sebahat Aslan ile 10 binlerce çevreci katıldı.

Mersin Nükleer Karşıtı Platformu adına konuşma yapan Dr. Ful Uğurhan kucağına aldığı 6 aylık bir bebek adına konuşma yaparak nükleer santrallerin kurulduğu her yerde insan, hayvan ve bitki sağlığı başta olmak üzere en başta o bölgede yaşayan insanların daha sonra da nesiller boyu sürecek pek çok hastalıkların geçmesine yol açacak kirlilikler oluşturduğunu söyledi.

Dr. Uğurhan’’ Kısa bir süre kullanacağımız bir elektrik enerjisi yüzünden gelecek nesillerimizi nasıl tehlikeye atabiliriz? Bugün yedisinden yetmiş yedisine buradayız. Hepimiz çok tarihsel görevi yerine getiriyoruz. Biz bugün burada bu santrali yaptırmamakla ülkemizin geleceğinde oluşacak pek çok olumsuz şeyinde önüne geçiyoruz. Japonya bize bunu çok güzel gösterdi. Bir anda bütün ekonomileri battı. Şu an nükleer santralin yarattığı sorunlarla mücadele etmek için milyarlarca dolar para harcıyorlar. Ayrıca Ukrayna da ekonomisini düzeltemedi. Biz bu ülkemizin cennet köşesi başta olmak üzere Türkiye’nin ve dünyanın hiçbir yerinde de nükleer santral istemiyoruz. Senden ne kadar uzak olursa olsun, işte Japonya örneğinde de, Çernobil örneğinde de gördük. Bu nedenle biz bu bölgeye en yakın bölgenin insanları olarak Mersin’in her yöresinden insanlar olarak bugün Mersin’deki Atatürk Parkı’ndan Akkuyu kapısına kadar insan zinciri oluşturduk. Hem de el ele tutuşarak bu atomu yaptırmayacağız.’’diye konuşmasını tamamladı.

Belde’de yaşayan 80 yaşındaki Ümmü nine de bu topraklarda doğduklarını bu topraklarda öleceklerini fakat yakında gömülecek toprakları kalmayacağını söyledi.

Fotoğraf:Ezogül Balıkel

Mersin kent merkezi ile Gülnar İlçesi arasındaki 30 ayrı noktada toplanan çevreçiler , “Nükleer santral istemiyoruz”, “Tayyip Mersin’e Fransız kalma” ‘Nükleer santral istemiyoruz, ‘Türkiye Japonya olmasın’ sloganları attı.

Yoruma kapalı.