N.Ç.’nin Utanç Davası Bitmiyor

Kamuoyunda ‘Utanç Davası’ olarak da bilinen Mardin’li N. Ç. Davası bir kez daha ertelendi. 10 yıldır davam eden ve 13 yaşında 24 kişinin tecavüzüne uğrayan Mardin’li N.Ç.’nin bugün Mardin 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülmesi beklenen davanın  eksiklerinin giderilmesi ve esas hakkındaki mütaalanın açıklanması için duruşma 9 Kasım 2012 tarihine ertelendi.

Mazıdağı ilçesinde  2002 yılında, o zamanlar 13 yaşında olan N.Ç.’nin 24 kişinin tecavüzüne uğradığı iddiasıyla açılan ve 10 yıl sonunda yerel mahkemenin kızın bu işi ‘kendi rızasıyla’ yaptığına hükmederek verdiği kararın, Yargıtay tarafından kısmi olarak bozulması nedeniyle Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülen davanın beşinci duruşması yapıldı. Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava duruşmasında daha önceki duruşmalara mazeretsiz katılmayıp ifade vermeyen 19 kişiden 18’i ifade vermişti. İfade vermeyen 1 kadının tutuklanmasına karar verildi. İfade vermeyen kadının tutuklanması ve ifade alınmasıyla birlikte 21 sanıkla ilgili eksiklerin giderilmesi ve davanın esas hakkındaki mütalaanın okunması için dava 9 Kasım 2012 tarihine ertelendi.

N.Ç.’nin avukatlarından Erdal Kuzu, “yine değişen bir şey yok. Yine mağduremiz basil olduğu yönünde bir mütalaa verdi. Gelecek celsede muhtemelen mahkeme esas hakkında bir karar verecek. Umarım mahkeme mütalaa yönünde bir karar vermez. Davanın uzaması müvekkilim açısından ciddi bir tramvaya dönüştü. Bir an önce bu mahkemenin sonuçlanması gerekir” dedi.

N.Ç., davası sürecinde İstanbul’da iki bayan avukatın yanına sığınmış ve şu anda Hukuk Fakültesi’nde okumaya başlamış bulunuyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.