Örnek General: Yue Yi

Hazırlyan: David Wu, Epoch Times

Yue Yi  savaş döneminde Yan Eyaletinin Generali idi ve aynı zamanda kılıç ve kalem ustasıydı.

Bu dönem boyunca Qi Eyaleti oldukça güçlüydü ve çok geniş topraklara sahipti fakat Qi dükü acımasızdı ve civardaki komşu eyaletleri sürekli yağmalıyordu. Yu Yie politik yeteneklerini ve diplomatik becerilerini kullanarak Qi eyaletine karşı Yan eyaletinin diğer 5 eyaletle (Zhao, Chu, Han, Wei, Qin) birleşerek ittifak oluşturması konusunda Yan düküne yardımcı oldu. Tüm altı devletin müşterek kuvvetlerinin Qi eyaletine saldırısı konusunda o güne kadarki en iyi savaş planını hazırlayarak saldırıya liderlik etti.

İlk yarım yıl boyunca operasyon oldukça başarılıydı, 70 köy fethedildi. Daha sonra tüm askeri birlikler kendi bölgelerine döndüler ancak Yue Yi, Qi’de kalarak geri kalan iki güçlü bölge için savaşmaya devam etti.

Fakat 3 yıl savaştıktan sonra Yue Yie hala bu güçlü iki bölgeyi fethedemedi. Birisi Yue Yi’nin, Qi’nin dükü olmayı planladığını bu yüzden o bölgede kalışını uzattığını böylelikle içerden yani Qi halkından destek topladığı konusunda asılsız bir söylenti ile Yan dükünü ikna etmeye çalıştı.

Yan dükü ise şöyle cevapladı: “Yue Yi muhteşem başarısı ve katkıları dolayısıyla dük olmayı hak ediyor.” Yan Dükü, Yue Yi’yi fethettiği Qi bölgelerinin dükü yaparak ödüllendirmeye karar verdi ancak Yue Yi büyük bir minnettarlık ile teklifi reddetti.

Yan dükü öldükten sonra oğlu görevi devraldı. Dük ve Yue Yi arasındaki anlaşmazlığı bilen Qi’nin TianDan Generali bu fırsatı yakalayarak asılsız söylentilere devam etti. Yu Yi’den zaten şüphelenen yeni Yan dükü, söylentilere inandı ve Yue Yi ve diğer generalin yerlerini değiştirdi. Yue Yi’nin Yan’a geri dönmesi emredildi. Yeni Yan dükünün kendine olan düşmanlığını bilen Yue Yi batıya kaçarak Zhao eyaletine sığındı.

Daha sonra Yan’nın yeni generali öncülüğündeki tüm askeri birlikler Qi generali tarafından mağlub edildi ve ittifak ile fethedilmiş olan 70 şehir Qi askeri birlikleri tarafından alındı.

Yan’nın yeni dükü Yue Yi konusunda ne kadar yanıldığını farketti ve buna çok pişman oldu, fakat aynı zamanda Zhao dükünün Yue Yi’nin Zhao’daki yeni konumundan dolayı kendisine karşı bir saldırı planlayacağından endişe etti. Ve Yue Yi’ye bir mektup göndererek babasının güvenini ve iyi niyetini boşa çıkardığına dair suçlayıcı bir mektup gönderdi.

Mektuba karşılık olarak YueYi şöyle cevapladı: “Yakınlarınızdan size gelen asılsız söylentileri açığa kavuşturmayı umut ederek size bu mektubu yazıyorum Majesteleri.” Ve ancak dükün güveni ve desteği ile eyalete büyük katkılar yapabileceğini açıkladı. Eski Yan düküne olan sadakatini ve aralarındaki güveni, ve yeni düke gelen engellemeler dolayısıyla başarısız askeri operasyonlarla ilgili üzüntüsünü dile getirdi. Hakkında uydurulmuş suçlamalarla beraber ölmek istemediğini de ekledi.

Yue Yi “hoşgörü” erdemine olan inancını da ekledi. Her ne kadar genç dük tarafından yanlış değerlendirilmiş olsa da kendini savunmak ve itibarını kurtarmak için etrafa asla çirkin hikayeler anlatmadığını, dükü ise suçlamadığını ve ona karşı kin gütmediğini ifade etti.

Yue Yi geri kalan hayatında, mektupta verdiği sözünü tutarak Yan ve Zhao eyaletleri arasındaki ilişkileri onardı. Daha sonraki kuşaklar Yue Yi’yi insanlığa olan tüm sevgisi, ileri görüşlülüğü ve komşu eyaletlerle olan diplomasi yeteneği, astronomi, coğrafya ve sosyal psikoloji konusundaki engin bilgileri dolayısıyla “Çin’in gelmiş geçmiş en büyük Generali” olarak tanımladılar.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.