‘PKK Türkiye’ye Gelmeyi Düşünenleri Ölümle Tehdit Ediyor!’

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, ‘PKK terör örgütü, yut dışında internet üzerinden Türkiye’ye gelmeyi düşünen insanları ölümle tehdit ediyor.’ dedi.

Rusya krizinden sonra turizm için kriz masası kurulduğunu belirten Bakan Ünal, “Rusya’nın turizmi bir yaptırım aracı olarak kullanması, bizim hızla bir kriz masası kurmamızı, sektörle bir araya gelmemizi sağladı. Hükümetin kurulduğu gün, angajman kuralları gereği sınırımızı ihlal eden bir uçak düşürüldü ve daha sonra bu uçağın Rusya’ya ait olduğu ortaya çıktı. O günden itibaren biz hemen bakanlığımızda bir kriz masası oluşturduk, sektörle bir araya geldik ve 3 alanda çalışmaya başladık; önleyici tedbirler, telafi edici tedbirler ve yapısal tedbirler. Bu açıklanan paket, telafi edici tedbirler çerçevesinde açıklanan bir pakettir” diye konuştu.

“SULTANAHMET PATLAMASIYLA BİRLİKTE ALMANYA PAZARIYLA İLGİLİ SORUN YAŞADIK”

Turizmde Pazar çeşitliliğinin oluşturulması için çalıştıklarını ifade eden Ünal, terör saldırılarının her ülkenin başına gelebileceğini kaydetti. Terör örgütünün ve paralel yapının, yurtiçinde ve yurtdışında Türk turizmiyle ilgili kara propaganda yürüttüğünü dile getiren Ünal, “Hindistan’a, Çin’den Malezya, Endonezya’ya varıncaya kadar geniş bir pazarda bütün tanıtma stratejilerimizi değiştirdik. Sultanahmet patlamasıyla birlikte Almanya pazarıyla ilgili bir sorun yaşadık. Arkasından gelen 29 canımızı kaybettiğimiz Ankara patlamasıyla birlikte yeni bir sorunun kapısı açıldı. Bunu yaşayan tek ülke biz değiliz. Ankara’da, İstanbul’da patlayan bomba, Paris’te de var, Londra’da da var, geçmişte bunu Madrid de yaşadı. Turizm, siyaset üstü, hepimizin koruması gereken bir alandır. Turizmin siyaset alanının dışında tutulması gerekiyor; çünkü cari açığımızın yaklaşık yüzde 49’unu turizm gelirleri karşılıyor. Özellikle güvenlik konusunda, Türkiye’nin güvenlik açısından şuanda riskli ülke olduğu konusunda yürütülen kara propagandaya, hem içeriden hem dışarıdan inanılmaz bir katkı sağlanıyor. PKK terör örgütü, yut dışında internet üzerinden Türkiye’ye gelmeyi düşünen insanları ölümle tehdit ediyor. Aynı şekilde paralel yapı 160 ülkede kültür merkezlerinde ve okullarda, ‘Türkiye güvenlik açısından tehlikelidir, Türkiye’ye gitmeyin’ kampanyası yürütüyor. Paralel yapının yayın organlarında ‘Bin 300 otel iflas ediyor, satılığa çıkarılıyor’ haberleri yapılıyor kasıtlı olarak. Onun elindeki gazeteler de aynı şekilde ‘Türk turizmi çöktü’ haberleri yapıyor. Bugün CHP grup önerisi veriyor; ‘500 bin kişi işsiz kalabilir’ diyor. Biz burada bir psikolojik algıyı yönetmeliyiz. Hepimizin bu konuda birlikte olması ve özen göstermesi gerekiyor. Şuanda sektör temsilcileri moralleri son derece iyi, girişimci yönleri son derece güçlü. Bugüne kadar birçok krizi atlattılar, krizleri yöneterek büyüdü turizm sektörü. Şuanda bir türbülans yaşıyoruz ama devletimiz sektörün yanında ve bu türbülanstan geçerken sektörü adeta avucunun içerisinden geçirmeyi vaat ediyor” şeklinde konuştu.

HDP milletvekilinin terörist için açılan taziye çadırına gitmesini eleştiren Bakan Ünal, “Fransa’da Paris’te, Paris saldırısını gerçekleştiren ve öldürülen bir terörist için bırakın taziye çadırı açmayı, onunla ilgili olumlu tek bir cümle edin bakın devlet size ne yapıyor. Düşünebiliyor musunuz; HDP milletvekili taziye çadırına gidiyor. Osmanlı Mebusan Meclisi’nde Maraş mebusu Hırlakyan Agop Efendi, Fransızlar’ın Maraş’a gireceği söylenince, davul çaldırmak için Apdal Halil Ağa’yı çağırıyor. ‘Yarın Fransızlar geliyor, onları karşılayacağız’ diyor, bir kese de altın vermeye kalkışıyor. Abdal Halil Ağa diyor ki, ‘Değil bir kese, şu davulumun kasnağını altınla doldursan ben kardeşlerimin böğrüne davul çalmam, bu din bahsidir, başka bir bahse benzemez.’ O Osmanlı mebusu ile o taziyeye giden HDP mebusu arasında hiçbir fark yok. Onların da kimlerden emir aldığı zaten biliniyor. Abdal Halil Ağalar her zaman bu ihaneti gömmüştür. Bu ülkenin Abdal Halil Ağaları bitmez” değerlendirmelerinde bulundu.

İHA

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.