Sonbahar Ortası Festivali’nde Uzaktaki Sevdiklerimiz için Kalp Sevgi ile Dolar

 Geleneksel Çin Takviminde Sonbahar Ortası Festivali

Tatil zamanlarında kalbim uzaktaki sevdiklerim için her zamankinden daha fazla sevgi ile dolar

Fang Wang Epoch Times, Sonbahar Ortası Festivali Geleneksel Çin takviminde sekizinci ayın 15. günü kutlanır ve bu da Batı’da kullanılan takvime göre Eylül’e veya Ekim başına denk gelir. Ay genellikle en büyük ve en yuvarlak olduğu durumdadır. Çin’de bütün aile üyeleri Sonbahar Ortası Festivali için bir araya gelir.

Sonbahar Ortası Festivali için bir hikâye anlatılagelmiştir. Çok uzun bir zaman önce, diyar diyar dolaşmayı seven bir şair bir sonbahar akşamı Yunnan ilindeki bir köye gelir. Köylüler kendisine çok büyük bir misafirperverlik gösterir. Ona değişik kek ve çaylar sunarlar. Tatlı bir rüzgâr Kasımpatı çiçeklerinin kokusu ile doldurur her yeri.

Şair keki tadar ve onu çok lezzetli bulur. Çay içmek için çay fincanını kaldırdığı anda ise, fincanın içinde yansıyan parlak dolunayı görür.  Birden, kendi memleketini düşünür ve ailesini özlediğini hisseder.

Parlak dolunaya bakarak, uzaktaki sevdiklerine ve arkadaşlarına ay yoluyla selamlarını gönderir. Yediği meyveli kekleri ise “Ay Pastası” olarak adlandırır ve onun ailenin bir araya gelmesini ve mutluluğu ifade ettiğini açıklar.

Bu şairi anmak için köylüler her yıl aynı sonbahar gününde aile üyeleri ile beraber ay pastası yiyip çay içerler. Aile ve arkadaşlarının bir arada olduğu zamanların tadını çıkarır ve o anlara saygı duyarlar.

”Tatil zamanlarında kalbim uzaktaki sevdiklerim için her zamankinden daha fazla sevgi ile dolar” cümlesi Tang Hanedanlığı dönemindeki ünlü şairlerden biri olan Wei Wang’a (701-761) aittir.  Bu cümle,  aile üyelerinin tekrar bir araya gelmesini ve birleşmesini sembolize eden ve Sonbahar Ortası Festivali’nde daha da artan yalnız geçirilen tatil zamanlarında sevdiklerinden uzakta olan insanların duygusunu çok iyi bir şekilde anlatır.

Etiketler; Çin Takvimi,Geleneksel Çin Takvimi,Çin

İlgili Haberler:

Yoruma kapalı.