Turgut Özal’ın Mezarı Açılıyor

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Turgut Özal’ın mezarının açılarak inceleme yapılmasına karar verdi

Turgut ÖZal (AFP/Getty Images)

Soruşturmayı yürüten TMK’nın 10. maddesiyle görevli Cumhuriyet Savcısı Kemal Çetin, Özal’ın mezarının açılması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na talimat yazdı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 8. Cumhurbaşkanı Turgut  Özal’ın mezarının açılmasına karar verdi. Adli Tıp Kurumu, Özal’ın kesin ölüm nedenine ilişkin inceleme yapacak.

Özal’ın ailesi, mezarın açılmasına karşı çıkıyordu. Başsavcılık, aileden izin alınmamasını kararlaştırdı.

17 Nisan 1993’te hayatını kaybeden Turgut Özal’ın ölümüyle ilgili bazı iddialar ortaya atılmıştı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün talimatıyla Turgut Özal’ın şüpheli ölümünü araştıran Devlet Denetleme Kurulu (DDK) tarafından hazırlanan raporda merhum Cumhurbaşkanı’nın vefat günü yaşananları ‘akıl tutulması’ olarak nitelendirmişti. Özal’ın saç tellerinin incelenmesi gerektiği vurgulanan raporda, “Görevi başında ve ani şekilde ölen bir cumhurbaşkanının ölümü her zaman ‘şüpheli’ bir ölümdür” tespiti yapılmıştı. Buna rağmen herhangi bir otopsi ve Köşk yerleşkesinde delil tespiti benzeri işlemlerin yapılmamış olmasının tuhaflığına dikkat çekilen raporda, ayrıca ölüm nedeninin ortaya çıkarılması için Özal’ın saç telleri üzerinde inceleme yapılması gerektiği vurgulanmıştı.

Mezar, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın gözetiminde açılacak. Adli Tıp Kurumu, Özal’ın kesin ölüm nedenine ilişkin inceleme yapacak.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.