Yargıtay’ın Ergenekon Davası Kararı

Ergenekon Davası’nın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 16. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin Ergenekon Davası kararını esastan ve usulden bozdu.

1529193
Fotoğraf:İHA

Ergenekon Davası’nın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 16. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin Ergenekon kararını bozdu. Dava tekrardan yerel mahkemeye giderek karara varılacak. Yargıtay 16. Ceza Dairesi, emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un davasına yerel mahkemelerin bakamayacağına, Yüce Divan’da yargılanacağına karar verdi.

16. Ceza Dairesi, Danıştay saldırı davası ve Ergenekon Davası arasında hukuki ve fiili irtibatın somut delillerle gösterilmemesini kararı bozma gerekçesi olarak gösterdi. Daire ayrıca yerel mahkemenin soruşturma, yargılama ve delil toplama aşamalarında adil yargılama ilkelerine aykırı davrandığına karar verdi.

“ERGENEKON TERÖR ÖRGÜTÜNE DAİR HİÇBİR SOMUT VERİ YOK”
Daire, ‘Ergenekon Terör Örgütünün’, kim tarafından, ne zaman kurulduğunun, suçlarının ne olduğunun, örgütün hiyerarşik yapısının ortaya konulmaması, liderinin belli olmaması gibi somut kanıtların olmaması nedeniyle, yerel mahkemenin ‘Ergenekon terör örgütü’ kabulünde isabet bulunmadığına hükmetti.

İHA

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.