Zam Yağmurları Kapımızda

Maliye Bakanlığı 2013 yılı için sıkı bir bütçe hazırlıyor

zam yağmurları

Sigara ve içkiye ÖTV zammı yolda…

TBMM’deki yasa tasarısı ile sigara ve içki fiyatlarına yüzde 15 oranında zam geliyor. Doğalgaza ise Ekim ayından geçerli olmak üzere yüzde 10-15 zamla birlikte birkaç puan düşük de olsa  elektrik fiyatlarına da zammın yansıması bekleniyor.

İçki ve sigara satışıyla ilgili yeni bir sistem devreye giriyor. Bu yıl Haziran ayında kabul edilen 6322 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun uyarınca iki yeni uygulama hayata geçiriliyor. Bunlardan ilki, içki ve sigaradaki asgari maktu vergilerin (mükellefler arasında ayrım gözetilmeksizin herkesten eşit olarak alınan vergiler) Ocak ve Temmuz aylarında otomatik olarak arttırılması; ikincisi ise 20 adet sigara için paket başına alınacak olan maktu vergi. İçki ve sigaradaki güncelleme sisteminde ÖTV, Türkiye İstatistik Kurumu’nun ilan ettiği son altı aylık Üretici Fiyatları Endeksi’ne göre arttırılacak. ÖTV zammı ve yeni sistemle birlikte 1,5 milyar TL ek gelir elde edilmesi bekleniyor.

Enerji sektörü yetkilileri, Botaş’ın aldığı fiyatın altında doğalgaz satması nedeniyle mali yapısındaki bozulmanın yanı sıra maliyet artışına bağlı olarak Ekim ayından geçerli olmak üzere doğalgaza yüzde 10-15 aralığında zam yapılabileceğini belirtiyorlar.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Botaş’ın maliyetinin altında doğalgaz satmasının bütçeyi olumsuz etkileyen unsurlardan biri olduğunu söylemişti.

SIRA ELEKTRİĞE GELECEK
Doğalgaza yapılacak zammın birkaç puan düşük de olsa elektrik fiyatlarına da yansıması bekleniyor. Türkiye’de elektrik üretiminin yaklaşık yarısı doğalgaz ile gerçekleştiriliyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.