Çayın Keşfi

Çay Hakkında Merak Edilenler Serisi (Bölüm 1)

“Misafirleri çay ile ağırlamak” Çin’de bir gelenek haline gelmiştir. (Lilly Wang/The Epoch Times)

Çin Tang Hanedanlığında çay ustası olan Lu Yu tarafından yazılmış “Çay Klasiği” kitabına göre, çay içme adeti efsanevi kültürel kahraman olan Shennong’un binlerce bitkiyi denemesinin ardından ortaya çıkmıştır.

Efsane şöyle der, “ilahi çiftçi” birçok değişik bitki denedi ve her gün 72 zehirli madde ile mücadele etmek zorunda kaldı. Fakat çay yapraklarını çiğneyerek zehirlerden kurtuldu.

İnsanları iyileştirmek amacıyla bitki bulmak için, Shennong sürekli olarak dağlardan ve uzak alanlardan bitkileri topladı ve bulduğu her bitkiyi denedi. Böylece her bitkinin farklı özelliklerini tecrübe etti.

Bir gün Shennong zehirli bir bitkiyi dener ve aniden dilinde kuruluk oluşur ve ağzı pamuklanır. Büyük bir ağaç bularak biraz dinlenmek için altında oturmaya karar verir, oturduğunda rüzgar ona birkaç koyu yeşil çay yaprağı uçurur.

Sezgisel olarak hemen çay yaprağını ağzına atar ve çiğnemeye başlar. Şaşırtıcı bir şekilde tükürüğüyle birlikte yaprak güzel bir koku yayar, dilindeki kuruluk yok olur. Aynı zamanda birden bire canlanır ve tüm rahatsızlık hissi kaybolur.

Çayın Gelişimi

Çay içme alışkanlığı binlerce yıldır Çinde devam etmektedir. Çay Klasiği kitabına göre Shennong çayı keşfettikten sonra Çinde çay içme geleneği gelişmiştir.

Zhou Hanedanlığı boyunca (1046–256 MÖ) çay sadece kurban ayinlerinde sunulan bir çesit adak olarak kullanılmıştır. Daha sonraları MÖ 476 ile 770 yılları arasında taze çay yaprakları bir çeşit sebze gibi yiyecek olarak tüketilmiştir. Savaş sonrası ise ilaç olarak kullanılmaya başladı.

400 yıl sonra ise Qin ve Han hanedanlıklarında nezaket gösterisi olarak sunulan bir içecek olarak kullanılmaya başladı.

Tang Hanedanlığı başladığı dönemde ise (M.S. 618-907) çay halkın içine resmi olarak giriş yaptı ve ilaç olarak kullanılan şeklinden günlük içilen bir içecek haline geldi. Böylelikle çay soylulardan halka kadar herkesin içtiği bir içecek haline geldi.

Birçok ünlü edebiyatçı eserlerinde Tnag ve Song hanedanlıkları döneminde çay içiminden hayranlık duyarak, övgüyle bahsederler. “Misafirleri çay ile ağırlamak” Çin’de bir gelenek haline gelmiştir. Bu gelenek çayın geleneksel Çin kültüründeki önemini anlatmaktadır.

Günümüzde, çay Çin kültürünün önemli bir parçasıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.