Çin’de Demokrasi Aktivistleri, Broşür Dağıtmalarını Engelleyen Polise Direniyor

Şubat başında, Çin’in güneybatısındaki Guizhou bölgesinde yerel bir park olan Qianling Parkı’nda ve Halk Meydanı’nda gerçekleşen, “İnsan Haklarına Pencere” adı verilen ve insan haklarını teşvik eden organizasyonda, aktivistler yerel polis tarafından engellendi.

7 Şubat’ta, Guiyang Meydanı’nda, Tian Zuxiang, Liao Shuangyuan, Mi Congbiao, Chen Xi, Yong Zhiming ve Xiao Wang isimli aktivistler, Tunus ve Mısır’daki demokratik hareketler hakkında çeşitli bröşürler dağıtıyorlardı. Halka, yetkililerin bilgiye ulaşmayı engelledikleri internet blokajının önüne nasıl geçeceklerini ve  denizaşırı bir internet sitesi olan Dongtaiwang.com (Dynaweb)’dan nasıl yazılımı indireceklerini anlatıyorlardı.

Polis tarafından görevlendirilen 10’dan fazla kişi, aktivist grupla çatışmaya girerek, ellerindeki broşürleri zorla almaya çalıştı. The Epoch Times’a konuşan Tian Zuxiang: “Elimzde kalan diğer bröşürleri polisin önünde kalabalığın arasına fırlatarak Qianling Parkı’nı terkettik. Öğleden sonra Halk Meydanı’na gittik ve başlıkarı değiştirdik. Daha önceden düzenlediğimiz ‘Guizhou İnsan Hakları Semineri’ hakkında bilgi ve resimler içeren, aynı zamanda da bununla birlikte Dongtaiwang.com’la ilgili broşürler de dağıttık.” dedi.

Tian: “Kuzey Afrika’da gerçekleşen demokratik hareketlerden cesaret alarak, tekrar kalabalık Halk Meydanı’na ve Qianling Parkı’na gelerek 4 Şubat’tan beri Dongtaiwang’daki haberleri duyurmaya çalıştık ve halk bizi sıcak karşıladı.” dedi.

“Önce Yunyan Halk Bölge Güvenliği Bürosu’ndan gelerek bize Dongtaiwang internet sitesi hakkında haberler yaymayı durdurmamızı istediler, biz bunu reddedince ise bize 3.000 yuan teklif ederek bu olayı derhal kesmemizi istediler.” dedi.

Mi: “Çin rejimi ne zaman, Birleşmiş Milletler’in insan hakları bildirisini bizi taciz etmek suretiyle ihlal etse, kendi gerçek kötü doğasını dünyaya göstermiş oluyor.” dedi

Liao ve Wu, insanların bu bilgilerle ilgilendiklerini ve eğer Dongtaiwang’daki haberler olmasaydı, insanların ne ‘The Epoch Times’ , ne  ‘Shen Yun Permorming Arts’ ve bunlar gibi sayısız insan hakları savunucusundan, baskıyla korkusuzca yüzleşenlerden ve geleneksel Çin kültürünü teşvik edenlerden haberleri olmayacaktı şeklinde konuştu.

Xao Wang, geçen aralık ayında polisten yine bir baskı gördüklerini, Dongtaiwang haber broşürlerine el konulduğunu ve yasadışı olarak tutuklandığını belirtti. Halk, polis merkezine giderek Çin’deki insan hakları durumlarını anlattı ve beni serbest bırakmalarını istedi. Xinhua Polis Merkezi de bu baskı üzerine beni serbest bırakarak özür diledi. Bu bizim baskıya karşı ilk yerel zaferimizdi diyerek sözlerini bitirdi.

“İnsan Haklarına Pencere” organizasyonu, geçen Mayıs’ta Guizhou aktivistleri tarafından düzenlenmişti. Demokrasi Partisi üyelerinden olan ve Çin Yeni Yılı’ndan hemen önce tam 13 yıllığına tutuklanan Xie Changfa için yardım toplama amacıyla organizasyona ev sahipliği yapmışlardı.

Orjinal İngilizce metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.