Çin Yasemin Devrimi, Gülümseyen Yayaların Eylemi.

Çin’de ortaya çıkan Yasemin Devrimi’ni temsil ettiğini iddia eden bir websitesi herkesi, her Cumartesi saat 18:00’de sokaklara çıkmaya davet etti.

Bu kişiler gönderilerini “Çin Yasemin Devrimi Öncüleri” olarak imzalayorlar ve son derece belirli yer, protesto etiketleri ve gelişen politik duruşla ilgili talimatlarla düzenli güncellemeler yapıyorlar.

Katılan herkese belirttikleri yerlerde bir anda ortaya çıkıp, gülerek yürümelerini söylüyorlar.

Gözlemciler ve muahlifler bu eylemlerin muğlak olduğunu söylüyorlar.

Bir Çin uzmanı olan Perry Link bir telefon konuşmasında “Ben bunu küçük bir aktivite olarak görüyorum” dedi. Perry: “Sürekli hareket halinde olmak, insanları polisin onları hareket etmeye zorlamasından kurtarıyor. Bu yüzden etrafta yürüyorlar. Ama asıl sorunun bu olmadığını düşünüyorum” dedi.

Gülen yürüyüşçülerin sokağa çağrılmaları 28 Şubat’ta başladı. Öncüler listelerinde 41 şehri ve protesto alanın listeledi – Lanzhou şehrinde bu alan Kentucky Fried Chicken yanındaki Dongfanghong alanında. Internet gönderileri “bütün sosyal gruplar için” etrafta beraberce yürümeyi öğütlüyor ve böylece “ülkeni değiştir!” diyor.

Organizatörler liberal olarak komünist liderlikle ve onun ölmekte olan sloganlarıyla alay ediyorlar. En son anonslarında hareketin “Üç Temsiller” olarak adlandırılmasını adlandırılmasını isteyen öncüler böylece Çün komünizminin bir önceki rejim lideri Jiang Zemin’in teorisel katkıları ile dalga geçiyorlar.

Öncüler çağrılarının “İnsan haklarının Çin tarihindeki en iyi durumda olduğu zamanda” ortaya çıktığını söyleyerek komünist liderliğin kendi insan hakları durumunu eleştirmeyi kaldıramadığı bir dönemde olması ile alay ediyorlar.

Muhalifler hala bu konuda ne düşüneceklerini bilmiyorlar.

Şu anda Wahington’da yaşayan bir Çinli muhalif olan Wei Jingseng “Durum şu anda çok karışık, biz de dahil olmak üzere bunun ne olduğunu bilmiyoruz. Bunun bir tuzak olup olmadığını bilmiyoruz” dedi.

Protestoya katılanlar merkezi alanlarda toplanmaya çağrılıp slogan atıyorlar. Bu talimatlar ve diğer detaylar bazı muhalifler tarafından ÇKP’nin insanları tutuklamak için etkili bir yöntemi olması dolayısıyla şüpheli görüldü. Çok sayıda muhalif protestolar ortaya konmadna önce tutuklandı ve birçoğunun da dövüldüğü ile ilgili raporlar geldi.

Websitesi bu toplanmalarla ilgili çağrıların demokratik hassasiyeti arttırmak, yüksek profile sahip muhaliflerin serbest bırakılmasını sağlamak, insanlara haklarını geri vermek ve devlet kaynaklarını harcamanın önüne geçmek için olduğunu söyledi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.