İlaçta Dev Yolsuzluk

ilaçta dev yolsuzluk

İstanbul ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılıkları’nın ortak soruşturmasında doktor ve hastane yöneticilerine rüşvet vererek fazladan ilaç yazdıran 4’ü yerli 8’i yabancı olmak üzere 12 ilaç firması ile 50’ye yakın özel hastane mercek altına alındı.

Mali Suçlar Araştırma Kurumu (MASAK) ile ortak hareket eden savcılar, şirketlerin muhasebe kayıtlarını inceledi.Aralarında şirket genel müdürü, doktor ve hastane yöneticilerinin de bulunduğu 20’den fazla kişinin ifadesi alındı.. Soruşturmada ilaç şirketlerinin muhasebe kayıtlarında, doktorlara alınan pahalı hediyeler ve bunun karşılığında yazılacak ilaçlar ile buradan elde edilecek net kârın da açıkça yazıldığı görüldü. Doktorlar fazla ilaç yazdığını ispatlamak için Enit adı verilen reçete bilgilerini ilaç firmalarına fakslıyor. İlaç şirketlerinin doktorlara gönderilen hediyeleri, muhasebe kayıtlarında gider olarak gösterdikleri ve bu sayede vergi de kaçırdıkları anlaşıldı.

. Doktor ve hastane yöneticilerine bu kapsamda verilen rüşvetler şu şekilde sıralanıyor: Motosiklet, elden para ödemesi, yurtdışı tatili, gayrimenkul, kış lastiği, iPad, iPhone, deri ceket, ev tadilatı, saç düzleştirme makinesi, akaryakıt, ayakkabı, mücevher, otomobil, fırın, buzdolabı vs…

Rüşvet verrneyi kabul etmeyen ilaç mümessillerinin işine son veriliyor.

Görevi ilaç tanıtmak olan mümessiller, limitsiz kredi kartları ve altlarındaki lüks otomobillerle doktorların özel ihtiyaçlarını anında karşılıyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.