Kötü Çocukların Melek Kalpli Yıldızı: JOE DUMARS

 

Nathaniel S. Butler/NBAE/Getty Images

İşte basketbolu sevmemizde en önemli paya sahip isimlerden birisi daha: Joe Dumars. Onun yeteneklerini yazıya dökebilmek çok kolay değil. O, sahada o kadar akıcı ve estetikti ki, yaptığı hareketleri video kasetlerinden geriye sarıp tekrar tekrar izlemek isterdik. Adeta sahada kayıyor gibiydi. Vücudunu o kadar muazzam kullanırdı ki herkese basketbol dersi verirdi.

1989 ve 1990 yıllarında NBA’de Detroit Pistons fırtınası esiyordu. Detroit kulübü, tarihinin en iyi kadrosunu kurmuş ve önüne geleni eze eze yeniyordu.

Kadroda, Dumars, Isiah Thomas, Denis Rodman, Bill Laimber, Vinnie Johnson, Mark Aguire gibi büyük yıldızlar vardı. Detroit o dönem müthiş bir ritm yaratmıştı ve izleyenlere büyük keyif veriyordu.

Joe Dumars, takım arkadaşı Isiah Thomas ile birlikte takımın en önemli silahı ve beyniydi. Bu ikili Detroit’i muazzam derecede iyi yönetiyordu. Dumars aynı zamanda eşsiz bir şutördü ve çok yüksek bir sayı ortalaması ile oynuyordu. Akıl almaz derecede iyi bir savunmacı idi. Gelmiş geçmiş en büyük oyuncu olarak kabul edilen Michael Jordan verdiği bir demeçte, onun büyük bir hayranı olduğunu ve hiçbir oyuncunun kendisini Joe Dumars gibi savunamayacağını söylemişti.

Dumars kariyeri boyunca 6 kez All Star seçildi. En iyi savunma beşine 4 kez girmeyi başaran Dumars 1989 yılında finallerin en değerli oyuncusu seçildi.

”Kötü Çocuklar” lakaplı Pistons takımının ”iyi çocuğu” Joe Dumars’ın 1989 yılındaki Detroit Lakers finalindeki performansı unutulmazlar arasındaki yerini almıştır. Dumars’ın domine ettiği seride Lakers’ı 4-0 ile süpüren Detroit, tarihinin ilk NBA şampiyonluğuna ulaşıyor, Joe Dumars ise 27.3 sayı ile oynadığı final serisinin MVP’si seçiliyordu.

O final gerçekten de NBA tarihinin en muazzam finallerinden birisidir. Dumars ve arkadaşları durdurulamayan bir basketbol ortaya koymuşlardı. Çok güçlü olan Lakers takımının eli kolu bağlanmıştı. Ertesi sezon, Detroit yine finaldeydi. Bu kez Drexler’lı Portland takımını 4-2 yenerek şampiyonluğu kazanan Pistons’ta, Joe Dumars büyük bir acı yaşıyordu. Final serisinin 3. maçı sırasında babası vefat eden Dumars, annesinin isteği doğrultusunda final serisinde oynamaya devam etmiş ve Pistons’ı şampiyonluğa taşıdıktan sonra dönüp babasının yasını tutmuştur.

Dumars 1995-96 sezonu sonunda basketbolu bıraktığında geride 16,401 sayı,4,612 asist 2,203 ribaund, 902 top çalma gibi bir istatistik bıraktı.

Dumars bugün NBA’in en başarılı yöneticilerinden birisi durumunda ve yönetici kimliği ile Detroit Pistons takımını başarıdan başarıya koşturmaya devam ediyor.

Kaynaklar: http://www.insidehoops.com/forum/showthread.php?t=146348

 

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.