Çin’de İnsanlık Öldü mü?

Yueyue bir hafta yoğun bakımda kaldıktan sonra hayatını kaybetti (The Epochtimes)

Güney Çin’in Guangdong Eyaleti, Foshan şehrinde bir ara sokakta henüz yürümeye başlamış Yueyue adlı küçük kız çocuğuna iki kez araba çarpıp kaçtı ve uzun bir süre yoldan geçen insanlar görmezden gelerek yardım etmedi. Sonunda çöpleri karıştıran bir kadın durumu farketti ve çocuğun yardımına koştu. Çocuk ağır yaralı bir şekilde yoğun bakıma kaldırıldı ancak bir hafta sonra hayatını kaybetti.

Yueyue, 13 Ekim günü akşamüstü anne ve babası tarafından işletilen bir dükkanın kapısında oyun oynuyordu. Başına gelenler sokak kamerası tarafından kaydedilmişti.

Sokakta yürürken, bir beyaz minibüsün sağ ön tekerleği 2 yaşındaki kızın küçük bedenini yere devirdi ve üzerinden geçti. Araç sürücüsü frene bastı ve bebek arka tekerleğin tam önündeyken aracı durdurabildi. Frenden ayağını çekmesi sonucu araç biraz geriye doğru kaydı daha sonra arka tekerlek ile çocuğun üzerinden geçerek yoluna devam etti.

Kamera kayıtlarına göre birkaç saniye sonra beyaz gömlekli bir adam Yueyue’nun yerde yığılı bedeninin etrafında yürüdü ve görmezden geldi. Motosiklet ile yanından geçen başka bir adam ise başını çevirerek geride bıraktığı yaralı kızı görmesine rağmen durmadan yoluna devam etti. Başka bir yaya ise aynı şekilde çocuğu görür görmez yolunu değiştirdi.

Kazadan 10 saniye sonra başka bir kamyonetin sağ ön ve arka tekerlekleri küçük kızın üzerinden hızla geçti.

Olay yerinden daha sonra dört motosiklet, üç araba ve üç yaya geçti.  Hatta bunlar arasında beş yaşında bir kız çocuğu ile yürüyen anne de vardı. Yoldan geçenler, küçük, kanlı ve hareketsiz bedene bir göz atıyor ve durmadan veya polisi aramadan yollarına devam ediyordu.

İlk kazadan tam yedi dakika sonra çöpleri karıştıran bir kadın kamerada belirdi. Çantasını yere fırlatarak çocuğa ilk müdahaleyi yaptı. Yaralı çocuğu sokağın ortasından kenara doğru çekti ve yardım için bağırmaya başladı.

Birkaç saniye sonra küçük kızın annesi yetişti ve çocuk hemen acile kaldırıldı.

Çöpleri karıştıran ve küçük kıza ilk müdahaleyi yapan kişi 58 yaşındaki Chen Xianmei’di.  Guangzhou Daily gazetesine yaptığı açıklamada “Yerde yatan küçük kızı fark ettim ve hiç düşünmeden yardıma koştum” dedi. New Express Gazetesi ile yaptığı röportajda Chen “Bebeği elime aldığımda yardım için etrafa seslendim. Sokaktaki dükkanlarda çalışan insanlar ‘Kim olduğunu bilmiyoruz’ veya ‘Senin çocuğun değil, sana ne’ dediler. Etrafta başka insanlar da vardı, kimse yardım etmedi” dedi. Masum iken suçlanmaktan korkup korkmadığı sorulduğunda ise Chen “Çöpte gezen bir insanım, korkacak hiçbirşeyim yok” dedi.

Yoğun bakıma kaldırılan Yueyue başından aldığı ağır darbeler sonucu kurtarılamadı ve 21 Ekim günü hayatını kaybetti.

Küçük kız çocuğuna çarpıp kaçan iki şoför tutuklandı. Kamera kayıtlarını seyreden baba Wang Chichang ise NTD’ye yaptığı açıklamada “Kayıtları seyrederken inanılmaz çaresiz hissettim. Kızıma çarpan ilk şoför sadece cezanın 10,000 yuan (ABD$ 1,568) olduğunu söyledi. Sorgulandığında çocuğa çarpıp kaçtığını kabul etti. Burada büyük kasıt var, kızımı öldürmek istedi” dedi.

Yueyue’nun başına gelenleri gösteren kamera görüntüleri internette yayıldı, izlenme rekorları kırdı. Çin’de insanlar şok geçirdi ve büyük tepki gösterdi.

Haberciler, ilk anda müdahale edilmiş olsaydı küçük çocuğun kurtarılabileceğini söyledi.

Bu olay ve buna benzer olayların gündeme gelmesi sonucu insanlar Çin’de insanlığın giderek öldüğünü, ahlak standartlarının düştüğünü söyleyerek endişelerini dile getirdi. Voice of America radyosu “Yueyue’ya yardımın ihmal edilmesi kültürel bir olay değil, siyasi bir olgudur.  Bu iktidardaki Komünist Partisi’nin siyasi ve yasal yollarla dürüstlüğü, hoşgörüyü ve nezaketi sürekli bastırmasının sonucudur” diyerek iktidarı eleştirdi.

Aktör Yuan Hong blog’unda şunları yazdı: “Video’yu izledikten sonra, yoğun bir ulusal utanç ve aşağılık duygusu hissettim. 18’den fazla ‘Cennet Sarayı’ gibi uzay aracı fırlatsak bile, 18 kişinin yaralı çocuğu umursamadan geçmesinin yarattığı bu derin utancı tamir edemeyiz.” Çin ve Çin dışında yaşayan 4 milyona yakın insan blog’larında bu olayı kınayan ifadeler kullandı:

“Çarpılan küçük bir kız değil sadece, bugünkü toplumun vicdanıdır”

“Çin nasıl bu noktaya gelebildi? Bize ne oldu?”

“Bizi bu kadar umursamaz hale getiren nedir? Küçük Yueyue’nun başına gelenler bize vatandaşlarımızın ahlakının kaybolduğunu hatırlatmakta. Vicdanlı herkes düşünmeden edemiyor: bu problemin kaynağı nedir?“

Shenzhen demokrasi aktivisti “Guo Yongfeng” Sound of Hope radyosuna yaptığı açıklamada “Genel olarak ortam ve sistem insanların zihnini bozdu. Herkes kendi çıkarlarının peşinde. Buna olaya sebep olan şoför de dahil. Sorumluluktan kaçmaya ve kendini korumaya çalıştı. Net konuşmak gerekirse bu Parti kültürüdür. Çin Komünist Partisi’nin yönetim anlayışı- totaliter, yalancı, acımasız Parti kültürüdür” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.