Çin Rejiminin Falun Dafa’ya Karşı Yürüttüğü Zulüm 21. Yılında

Fotoğraf; Epoch Times TR

Çin hükümetinin Falun Dafa uygulayıcılarına karşı yürüttüğü insanlık dışı zulümler 21 yıldır aralıksız sürüyor.

Dünyanın dört bir yanındaki Falun Dafa uygulayıcıları, Çin Komünist Partisi tarafından Falun Dafa spritüel uygulamasına karşı 20 Temmuz 1999 yılında başlatılan ve 21 yıldır sürdürülen korkunç zulümde yaşamlarını yitiren uygulayıcıları anmak ve dünya çapında düzenledikleri çeşitli etkinliklerle zulmün durdurulması için tüm dünyaya çağrıda bulundular.

Türkiye’deki Uygulayıcılar da Çağrıda Bulundu

17 Temmuz Cuma sabahı saat 9.00’da Çin Konsolosluğu önünde toplanan Falun Dafa uygulayıcıları, Çin hükümetine zulmün durdurulması için çağrıda bulundular.

Dünyanın her yerindeki Çin konsoloslukları önünde toplanan uygulayıcılar gibi, Türk Falun Dafa uygulayıcıları da İstanbul’daki Çin Konsolosluğunun önünde toplanarak, konsolosluğa giriş veya çıkış yapan Çinli yetkililere zulmün anlatıldığı pankart gösterdiler.

Öte yandan uygulayıcılar dünyaya yayılan Kovid-19 salgının Çin’de çıktığını ve hükümetin gizlemesiyle tüm dünyaya yayıldığını gösterir nitelikte maskeler taktılar. Maskelerde, “ÇKP Virüsünü Gizlemesiyle Virüs Dünyaya Yayıldı”, “ÇKP İçin İnsan Hayatı Önemsiz”, “ÇKP’ye Güvenmek Tehlikeli!” gibi cümleler yer aldı.

1 saat süren barışçıl protesto da bir grup uygulayıcı yoldan geçen arabalara zulmü ve Falun Gong uygulamasını anlatan broşür dağıtırken, bir grup uygulayıcı konsolosluk karşısında Falun Dafa’nın 5 takım egzersizlerini yaptı.

Fotoğraf; Epoch Times TR

Falun Dafa uygulayıcıları, insanların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Bir sosyal medya kullanıcısı da zulmü daha fazla insana duyurabilmek adına uygulayıcıların fotoğraflarını çekti ve zulmün detaylı anlatımını sosyal medyada paylaşmak üzere videoya aldı.

Falun Dafa Uygulayıcıları Mum Nöbetinde Durdu

Cumartesi günü yapılan etkinlikte ise İstanbul’un çeşitli semtlerinden gelen uygulayıcılar, Çin Konsolosluğu yakınlarındaki sahilde mum nöbetinde durdular. 19:00’da başlayan barışçıl protesto, etkinliğin başladığı ilk anlardan itibaren sahilde bulunan vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü. Protesto alanına zulmü anlatan büyük bir afiş serildi.

Falun Dafa uygulayıcılarına karşı 20 Temmuz 1999 yılında başlatılan zulmün 21. yıl dönümünde İstanbul’daki Falun Dafa uyglayıcıları
zulme karşı farkındalık yaratmak için mum nöbetinde.
(Fotoğraf; Epoch Times TR)

Bazı uygulayıcılar meditasyon yaparken, diğerleri ise zulüm hakkında insanlara bilgiler verdi. Uygulayıcılar aynı zamanda Çin Komünist Partisi tarafından gerçekleştirilen zulümde hayatını kaybeden bazı uygulayıcıların fotoğraflarını ellerinde tutarak onları andı.

Etkinlik 21.30’da sonlandırıldı.

Barışçıl protesto esnasındaçekilen bir fotoğraf

Mersin’de ‘Falun Dafa’nın Yolculuğu’ Sergisi

Mersin’deki Falun Dafa uygulayıcıları da Adnan Menderes Bulvarı sahilindeki Kültür Park’da ‘Falun Dafa’nın Yolculuğu’ adlı fotoğraf sergisini gerçekleştirdiler.

Falun Dafa uygulamasının 1992 yılında Bay Li Hongzhi tarafından halka tanıtılmasından sonra 1999 yılına kadar Çin’de çok hızlı bir şekilde yayılmasını ve 1999 yılında Çin Komünist Partisi’nin zulüm kampanyasını başlatması ile bugüne kadar yaşanan korkunç olayları ve uygulayıcıların bu zulme karşı gösterdikleri destansı direnişi anlatan sergi de pek çok kişinin ilgisini çekti.

Serginin ardından uygulayıcılar Mersin Marina’da bu zulümde hayatını kaybeden uygulayıcıları anmak ve zulme karşı farkındalık yaratmak amacıyla mum ışığı nöbeti tuttular.

Falun Dafa uygulayıcılarına karşı 20 Temmuz 1999 yılında başlatılan zulmün 21. yıl dönümünde Mersin’deki Falun Dafa uygulayıcıları
zulme karşı farkındalık yaratmak için Mersin Marina’da mum nöbetinde.
(Fotoğraf: Epoch Times TR )

Karanlığa Işık Ol Kampanyası

Falun Dafa uygulayıcıları Facebook üzerinden ‘Karanlığa Işık Ol’ isminde bir kampanya başlattı. Sosyal medya üzerinde gerçekleştirilen etkinlikte insanlardan bir mum yakıp zulümde yaşamını yitirenleri anarken bir fotoğraf çekilmeniz ve bu sayfada belirli etiketlerle paylaşmanız isteniyor.

Sayfanın hakkında kısmında zulümü kısaca anlatmasının ardından şöyle bir duyuruda bulunuluyor;

Çin kara bir delik gibi…

Karanlığı aydınlatmak bizim elimizde

Gerçeği ortaya çıkarmak bizim elimizde

Mesafeler insanlığımız kadardır!

Mesafeler vicdanımız kadardır!

#falundafaturkiye #cinzulmudurdur #karanligaisikol #isikol #cinzulmu #zulum #21YılÇokUzun

Falun Dafa Çin’de Neden Zulüm Görüyor?

Çin’de hızla halka yayılmaya başlayan Falun Gong uygulaması, 1999 yılında 100 milyon kişinin uygulamaya başlamasıyla, Çin Komünist Partisi (ÇKP)’nin dikkatini çekti. Milyonlarca kişinin sokaklarda düzenli şekilde aynı meditasyonu uygulaması ve bu nüfusun Çin Komünist Partisi (ÇKP) üye sayısını aşması bir tehdit olarak algılandı.

1999 yılında dönemin devlet başkanı Jiang Zemin tarafından uygulamaya yasaklama emri verildi. Emrin hemen ardından karalama kampanyaları başlatıldı ve Falun Dafa’nın yok edilmesi istendi.

Uygulayıcıların herhangi bir suç kaydı olmamasına rağmen aniden evlerine baskın düzenlendi ve bir gecede binlerce kişi hapislere atıldı.

Aynı zamanda uygulayıcıların organ kalitelerinin yüksek olduğu bilimsel olarak kanıtlandığı için, devlet hastaneleri tarafından organ naklinde yoğun talep görmektedir. Çin Komünist Partisi tarafından toplama kamplarında hapsedilen uygulayıcıların; rızası olmadan organları alınmakta ve devlet hastanelerine yüksek meblağlara satılmaktadır.

Hapislerde uygulanan ağır işkenceler sonucu bugüne kadar 4476 kişinin ölümü kanıtlanmıştır ancak Kanada insan Hakları Avukatı David Matas gibi çeşitli ülkelerdeki İnsan Hakları Avukatları ve işkence kamplarına tanık olan insanlar ölümlerin akıl almaz şekilde fazla olduğunu savunmaktadır.

Aşağıdaki videoda zulmün nedenini anlatımlı video halinde izleyebilirsiniz.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.