Gao Zhisheng’e yapılan ziyaret Çin’de dengelerin değişmeye başladığını gösteriyor

İnsan hakları avukatı Gao Zhisheng

İnsan Hakları Avukatı Gao Zhisheng’e yapılan ziyaret Çin’de değişim rüzgarlarının habercisi mi?

İnsan Hakları Avukatı Gao Zhisheng’in kendi isteğiyle 2009 yılında yayımlanmış olan mektubunda yazdığı üzere, Gao Zhisheng 2007 sonbaharında Çin Komünist Partisi (ÇKP) ajanları elinde işkenceye maruz kalmıştı. İşkenceye maruz kaldığı ilk 50 gece boyunca ÇKP ajanları kendisine şu sözleri söylemişlerdi: “Bugün amcalarının (kendisine işkence eden kişiler)  senin hayatını ölümden daha berbat hale getirmekten başka bir düşünceleri yok. Sana gerçeği söyleyelim, senin sorunun yalnızca sen ve devlet arasında değil.”

Daha sonra Gao’nun işkencesi ile bizzat ilgilenen ve “baş amca” olarak görülen kişinin, güçlü Siyasi ve Adli İşler Komitesi Başkanı(PLAC) ve Politbüro Daimi Komisyonu üyesi ve Falun Gong zulmünün baş aktörlerinden biri olan Zhou Yongkang olduğu iddia edildi.

Neredeyse 5 yıl sonra, Gao Zhisheng ve Zhou Yongkang’ın isimleri, Gao Zhisheng’in aile üyelerinin Xinjiang İli’ndeki Shaya Hapsianesi’ne Gao Zhisheng’i görmek için yaptıkları ziyaretin Zhou Yongkang’ın politik geleceğinin sallantıya girmesi olarak değerlendirilmesi ile tekrar bir arada anılmaya başlandı.

Gao Zhisheng, fakirleri ve insan hakları ihlal edilen kişileri yasal olarak savunduğu için “Çin’in vicdanı” olarak isimlendirildi. Falun Gong uygulayıcılarına yapılan zulmü araştırdığı için birgün kendisini Pekin yakınlarındaki bu işkence odasında buldu.

 

Gao Zhisheng, 2004 yılında Ulusal Halk Kongresi’ne açık bir mektup yayınlayarak, devleti uygulayıcılara karşı yasalar çerçevesinde davranmaya çağırdı. Bunu 2005 yılında Parti Başkanı Hu Jintao ve Başbakan Wen Jiabao’ya zulmü sona erdirmeleri için yayınladığı iki açık mektup takip etti.

Bu olayların ardından Gao Zhisheng Aralık 2006 yılında üç yıl hapse mahkum edildi ama beş senelik bir caza ile şatlı tahliye edildi.  Serbest kaldığı dönemde sürekli olarak taciz ve keyfi alı konulmalara ve kaçırılmalara maruz kaldı. Eylül 2007 tarihinde kaçırılıp işkenceye maruz bırakılmasından hemen önce, Gao Zhisheng A.B.D. Kongresi’ne açık bir mektup yazarak, kongreyi  Falun Gong zulmünü sona erdirmeye çağırdı. Eylül 2007 yılında kendisine işkence eden kişiler Gao Zhisheng’i özellikle bu mektubu yazdığı için suçladılar.

Zjou Yongkang kadar güçlü bir düşman karşısında, Gao Zhisheng’e hiçbri müsamaha ve hoşgörü gösterilmedi. Hapisane ziyaretinden önce, Mart 2010 tarihinden beri Gao Zhisheng hakkında herhangi bir haber alınamıyordu ve hayatını kaybetmiş olabileceğinden korkuluyordu.

Değişen Politik Atmosfer

Gao Zhiaheng’in eşi, Geng He Zhiaheng’e göre Gao Zhisheng’in kayınabası ve kayınbiraderi tarafından ziyaret edilmesine verilen izin Çin’deki politik atmosferin değişmesinden kaynaklanıyor.

Gao Zhisheng’in kardeşi Gao Zhiyi, üç kere kendi şehirlerinden Shaanxi İli’ne neredeyse 750 millik yol yapmasına rağmen, ağabeyinden her hangi bir haber alamamıştı.

Geng He Zhiaheng, ailesinin politik atmosferi sürekli izlediğini ve Gao Zhisheng için bir şeyler yapabilme arayışında olduklarını söyledi. Chongqing eyaleti eski polis şefi Wang Lijun, 6 Şubat günü Chengdu’daki A.B.D. Konsolosluğu’na  sığınma talebi ile gittiğinde, Parti liderleri arasındaki derin bölünme ortaya çıkmıştı.

Aile bu durumun değişiklik yaratabileceğine inandı. Gao Zhiyi dördüncü sefer tine Pekin’e bir yolculuk yaptı ve yetkililer ile görüşmesi sonucunda bir umut doğdu.

Geng He Zhiaheng konu ile ilgili olarak “Pekin tarafından bize verilen cevap daha önce aldığımızdan farklıydı” dedi ve  yetkililer kendilerine “Geri dönün ve bekleyin. Görüşmenizi ayarlamaya çalışacağız.” Dediğini söyledi. Mart’ın ortasında da ailesinin Gao Zhisheng’i görmeleri için Pekin’e çağrıldığını söyledi.

15 Mart tarihinde eyalet düzeyi şehirlerinden Chongqing’in ÇKP başkanı Bo Xilai görevinden kovulmuş ve ev hapsine mahkum edilmiş olabileceği söylentileri çıkmıştı. Aynı gün, Gao Zhisheng’in ailesine,  Gao Zhisheng ile görüşmeleri için bir ayarlama gerçekleştirileceğine dair bir bilgi aldı ama bu bilgiyi kimseyle açık bir şekilde paylaşmamaları istendi.

Bo Xilai, Zhou Yongkang’ın sıkı bir müttefiki idi ve kendisi PLAC’ı yönetmek ve Politbüro Daimi Komisyonu’na başkanlık etmek için Zhou Yongkang’a yardım etmesi için seçilmişti.

Çöken Güç

Gao Zhisheng’e yapılan ziyaret son zamanlarda ortaya çıkan ve Zhou Yongkang’ın elinde tuttuğu gücün çökmekte olduğunu gösteren işaretlerden yalnızca biri.

Çin’in internet ağı artık olağan bilgi blokajını sürdürememekte.  Mart ayının 23’ünden itibaren internette yapılan aramalar eski Zhou Yongkang’ın lideri olduğu Parti Başkanı Jiang Zemin tarafı ile ilgili olayları ara sıra başarılı bir şekilde sonuç verdi.

Başarılı bir şekilde arama sonucu veren terimler şunları içeriyor: 4 Haziran Tiananmen Meydanı katliamı,  Falun Gong ruhsal uygulamasının ana metni “Zhuan Falun”,  Çin konsolosluk yetkililerinin sıklıkla gösterilerini engellemeye çalıştığı ve geleneksel Çin kültürünü yeniden yapılandırmak için kurulmuş olan sahne sanatları grubu “Shen Yun”,  Falun Gong uygulayıcılarının gerçekleştirdiği söylenen kendini yakma olayları hakkında Çin rejiminin propogandasını yalanlayan bir belgesel olan “Sahte Ateş”  ve Falun Gong uygulayıcılarına karşı gerçekleştirilen bir zulüm olarak geçen canlı organ toplama olayı.

21 Mart’ta birden bire, Siyasi ve Adli İşler Komisyonu’nu yöneten Parti sekreterleri için bir eğitim seansı düzenleneceği duyuruldu. Zhou Yongkang’ın ise bu toplantıdan daha önceden haberdar edilmediği ve bu seansın Hu Jintao’nun düşünceleri üzerine bir çalışma olmasına rağmen duyuruda yapılan çağrının Zhou Yonkgang’ı  içermediği anlaşıldı. Çin eksperleri bu eğitimin Zhou Yongkang’ı izole etmek ve Siyasi ve Adli İşler Komisyonu’nu kontrol ederek Zhou Yongkang’ın gücünü zayıflatmak olarak görüyorlar.

Eğitimin ilk senası 26 Mart’ta yapıldığında, Zhou Yonkgang toplantıya katılarak Hu Jintao ve Wen Jiabao’ya saygı gösteren bir  konuşma yaptı ve “ Önemli konulara gelince, Merkezi Parti Komitesi ile aynı fikirde olamlıyız” dedi.

Aynı zamanda 26 Mart’ta Wen Jiabao Ulusal Devlet Konseyi toplantısında Siyasi ve Adli İşler Komisyonu’na yönelik olarak bir yozlaşmadan bahsetti. 14 Mart’ta Wen J,abao Chongqing’deki parti yetkililerini açık bir şekilde eleştirmiş ve bir sonraki gün Bo Xilai Chongqing parti sekreterliği görevinden alınmıştı.

 Temyiz için çalışmalar

Başka bir insan hakları avukatı olan Jiang Tianyong  “Yasal olarak, Gao Zhisheng hiçbir suç işlememiştir” açıklamasında bulundu ve şunları söyledi: “Yargılanması sürecinde Gao Zhisheng Pekin’deki polis güçlerine teslim edilmiş ve burada işkenceden inanılmaz bir şekilde acı çekmiştir. Dünya bunu bilmektedir. Daha sonra, Gao Zhisheng’e bazı kuralları ihlal edildiği söylenmiş ve tutukluluk süresi uzatılmıştır. Bu inanılmaz bir şeydir. Onun elinden özgürlüğünü alan polislerin soruşturma altına alınması gerekmez mi? Otoriteler Gao Zhisheng’e zulüm etmek için bahaneler uydurmaktadır. Onun hiçbir zaman yargılanmaması gerekirdi.”

Gao Zhisheng’in ailesi iki avukat kiralayarak Mayıs ayındaki davasına katılmayı planlıyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.