İmparator Yao

Yeuan Fang /The Epoch Times

İmparator Yao (M.Ö.2356 – M.Ö.2255), Sarı İmparator’un sonraki nesillerinden biriydi. İmparator Yao hakkında en iyi bilinen hikaye ise şudur:

Bir defasında, İmparator Yao, devlet yetkilileriyle birlikte küçük bir kasabayı ziyaret etmiş. Yol üzerinde giderken, sokak ortasında polis tarafından elleri bağlanmış birini görmüş. Yao polise: “Ne yanlış yaptı?” diye sormuş.

Polis: “Yiyecek çaldı.” demiş.

Yao suçluya: “ Niçin yiyecek çaldın?” diye sormuş. Suçlu: “ Kuraklık yüzünden yiyeceğimiz yok.” demiş. Bunu duyan Yao, poliste dönerek, suçlunun suç işlemesinden kendisinin sorumlu olduğunu söyleyerek, kendisini bağlamasını istemiş.

Yao’nun sözleri, polis ve devlet yetkililerini bir anda şok etmiş ve önünde diz çökmelerine neden olmuş. Bir devlet yetkilisi Yao’ya: “Suçun işlenmesinin nedeni kuraklık, sizin bu durumla ne ilginiz olabilir?” demiş.

Yao ciddiyetle cevap vererek: “İnsanların afete dayanabilmelerini sağlamak ve yiyeceği olmayanlar için çözüm bulmak benim görevimdi.” demiş.

Bu yüzden, Yao devlet yetkililerinden onu bağlayıp, suçlunun yanına koymalarını emretmiş. Yoldan geçen insanlar durarak, gözyaşları içinde olayları izlemişler. Bazıları, Yao’nun önünde diz çökerek, daha önce işledikleri suçları itiraf etmişler ve cezaları neyse anında kabul etmeye hazırlarmış.

Saraya geri döndüklerinde Yao devlet yetkililerine, “İnsanlar yaşamlarında zorluklara sahip olduklarında, suçu doğal afetlere atmamalı. Kendimize, insanlara yardım etmek için yeterli çaba gösterdik mi diye sormalıyız. İçimize dönüp bakmalıyız. İnsanları anlayışsız olmakla suçlayamayız. Bu ülkeyi yönetirken yaptığım hatalardan ders almalıyım.” demiş.

İmparator Yao, insanlara olan sevgisiyle büyük saygı kazanmış. Kendisi sade bir hayat sürerek, diğer insanların iyiliğini hep öncelik olarak görmüş. Zorluklarla karşılaştığında, her zaman kendi içine dönüp bakmış.

İmparator Yao, insanlar tarafından çok seviliyormuş. Yao’nun döneminde, insanların yaşamları sürekli olarak daha da iyiye doğru gitmiş.

İlgili Haberler:

Çin Uygarlığının Atası: Sarı İmparator Huang Di

Pangu: Dünya’nın ve Cennet’in Yaratıcısı

 

Yoruma kapalı.