Kağıttan Yapılan Lotus Çiçekleri Dünyayı Aydınlatıyor

Elinde kağıt lotus çiçeği olan Hintli bir çocuk (Fotoğraf: Veeresh M. Honnihal / NTD)

Burada size kağıttan yapılan lotus çiçeklerinin hikayesini anlatmak istiyoruz. Bu çiçekler; Doğruluk, Merhamet ve Hoşgörü ilkelerini tüm dünyaya ulaştırıyor.

Bu, dünyanın dört bir tarafına Doğruluk, Merhamet, Hoşgörü ilkelerini taşıyan rengarenk kağıt lotus çiçeklerinin hikayesi.

Bu renkli çiçekler, aynı zamanda Avustralya’nın Brisbane kentinde “Barış Çiçekleri” adı altında kurulan bir inisiyatifin de parçası.

Bu hikaye aynı zamanda, bu inisiyatifi başlatan Çinli Jane Dai’nin de hikayesidir.

 

Kağıt lotus çiçeği (Fotoğraf: ntd.tv/inspiring)

 

Jane Dai, ailesi ile birlikte kızının da doğduğu Avustralya’da yaşıyordu. Fakat, Çin’deki akrabalarıyla olan bağlantısı her zaman çok güçlüydü, çünkü onların bir ortak noktası vardı. Tüm aile, bedeni ve zihni arındıran Falun Dafa uygulaması ile kendilerini geliştiriyorlardı.

Çin tarihinde bu tür uygulamalar, çok eski bir geleneğe sahiptir.

 

Fadu ile Jane Dai (Fotoğraf Petals of Peace)

 

1990’lı yıllar, Jane ve ailesinin Çin’deki akrabalarını daha sık ziyaret ettiği bir dönem olmuştu. Jane’nin kocası Chengyong Chen, her gün öğrenmesi kolay Falun Dafa egzersizleri uygulamak için parka gidiyordu.

 

 

Fakat, 20 Temmuz 1999’dan itibaren her şey değişti. Çin’de, Falun Dafa yasaklandı. Bu aynı zamanda, kocası ve kızı olan Jane Dai’nin aile yaşamını da etkiledi.

Jane’nin kocası, Çin hükümetinin Falun Dafa’nın yasaklanması kararına bir anlam veremediği için hükümete bir mektup yazmaya karar verdi. Mektubun içeriği ise, Çin hükümetinin bu yasakla “büyük bir hata” yaptığıyla ilgiliydi.

Chengyong Chen ve ailesi, Falun Dafa uygulaması sayesinde birçok faydalar elde etmişlerdi. Bu yüzden, Falun Dafa’nın hiçbir hukuki temele dayandırmadan yasaklanmasına tepkisiz kalamazlardı.

 

Hiç Beklenmedik Bir Tepki

Jane Dai, Fadu ve babası (Fotoğraf: Jane Dai | Petals of Peace)

 

Sonrasında hiç beklenmedik olaylar gelişti; Komünist yetkililer ve polis ailenin evini bastı. Onlar, Fadu’nun babasını “Doğruluk, Merhamet ve Hoşgörü” uygulamasına bağlı olduğu için yasadışı bir biçimde tutukladılar ve işkence ile cezalandırdılar.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) tarafından vahşice zulüm gören Chen, gördüğü işkence sonucu ağır yaralandı ve ardından öldü. Chengyong Chen, Çin’de zulüm gören mazlum Falun Dafa uygulayıcılarından sadece bir tanesiydi. Birçok masum Falun Dafa uygulayıcısı, sırf bu uygulamadan vazgeçmedikleri için zulüm görüyordu.

Bu olaylardan sonra, Fadu ve annesi Jane, Avustralya’ya geri döndüler. Ancak Çin’de bıraktıkları ailelerine daima özlem duyuyorlardı. Jane: “Sanki dünyam birdenbire kararmıştı ve yapayalnız kalmıştım,” diye hatırlıyor.

Bu karanlıktan kurtulmak için, anne ve kız birlikte kağıttan lotus çiçekleri yapmaya başlamışlar. Onlar lotus çiçeklerini merhametin yayılması ve ÇKP’nin zulmü sonucu ailelerini kaybetmiş çocukların anısına yapıyorlardı.

Katlanan her yaprak ile, Fadu ve annesinin Çin’de devam eden adaletsizliğe karşı dünyayı aydınlatma umudu yeşeriyordu.

 

Fadu ve annesi (Fotoğraf: Jane Dai | Petals of Peace)

 

“Barış Çiçekleri” inisiyatifi 2003 yılında başlatıldı ve hızla dünyaya yayıldı. Binlerce insan bu inisiyatife kağıt lotus çiçekleri katlayarak katıldı.

Lotus çiçeklerine, genellikle zulüm bilgisi içeren kısa kağıtlar bağlanmaktadır.

 

Barış için Lotus çiçekleri (Fotoğraf: Facebook | Petals of Peace)

 

Bu origami lotus çiçeklerini ücretsiz dağıtan insanlar, kesme, katlama, bağlama, yaprakları uzatma ve kartları yazma gibi işlemler için çok fazla çaba harcıyorlar.

Çiçek yapımı süreci çok zaman alsa da, ABD Massachusetts’teki bir gönüllü, şunları söylüyor:

Bunun bir zaman kaybı olduğunu hiçbir zaman düşünmedik. Aslında çok keyifliydi. Bu lotus çiçekleri çok güzel ve bu güzelliği, diğer insanlarla paylaşıyoruz. İnsanlar çiçekleri gördüğünde, kalplerinde iyilik ve güzellik duyguları yeşeriyor. Onların gerçeği görmelerine ve merhameti ve hoşgörüyü desteklemelerine yardımcı oluyor.”

Hindistan’daki Falun Dafa uygulayıcıları, okullarda ve diğer topluluklarda bu çiçeği nasıl yapacaklarını öğretmek için birçok girişimde bulundular.

 

Elinde bir lotus çiçeğini tutan Hintli bir çocuk (Fotoğraf Veeresh M.Honnihal|NTD)

 

Hindistan Pondicherry’de yaşayan ve bir sanat öğretmeni olan Tania Vinogradovo, Alman bir bayandan bu origami lotus çiçeklerinin yapımını öğrenmiş. Bu bayan, bir kaç dakika içerisinde bir lotus çiçeğini katlıyormuş.

 

Ellerinde lotus çiçekleri olan çocuklar (Fotoğraf: ntd.tv | inspiring)

 

Hindistanlı sanat öğretmeni: “Lotus çiçekleri dağıtırken, insanlar küçük bir armağan ile mutlu oluyorlar.” diyor.

Yaprakları asla kirlenmeyen ve tüm kiri bünyesinden uzaklaştırma kabiliyeti ile lotus çiçekleri; Asya kıtasında saflık, berraklık, sadakat, bilgelik ve aydınlanmayı temsil ediyor.

Kağıt lotus çiçekleri de insanların kalplerinde yerini buldu. Çiçek, genellikle arabalara veya çantalara asılıyor.

 

Falun Dafa uygulayıcıları meditasyon yaparken (Fotoğraf: Minghui.org)

 

Falun Dafa (Falun Gong olarak da bilinir), bir kişisel gelişim uygulamasıdır. Falun Dafa, Doğruluk-Merhamet-Hoşgörü’ye dayalı evrensel ilkeleri benimsemektedir. Uygulama, 1992 yılında, Çin’de Bay Li Hongzhi tarafından halka tanıtıldı. Şu anda, 114 ülkede 100 milyondan fazla kişi tarafından uygulanmaktadır. Ancak, bu barışçıl meditasyon uygulaması 1999 yılından bu yana Çin’de acımasızca zulüm görüyor. Daha fazla bilgi için www.FalunDafa.org ve tr.clearharmony.net adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: NTDTV

Çeviren: Evren Durmaz, The Epoch Times

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.