Sırt Ağrısı İçin Bitkisel Tedavi

Ağaç kabuğu olan Du Zhong (Ekomya) Cin tıbbında en temel bitkilerden biridir, sırt ağrıları için özellikle faydalıdır. (Liang Zhang/Photos.com)
Ağaç kabuğu olan Du Zhong (Ekomya) Cin tıbbında en temel bitkilerden biridir, sırt ağrıları için özellikle faydalıdır. (Liang Zhang/Photos.com)

Ekomya kabuğu (Du Zhong) geleneksel Çin tıbbında sırt ve bacak tedavilerinde kullanılan bir bitki türüdür. Aynı zamanda Çin bitkisel tedavi yöntemleri içerisinde ilk 50ye giren temel bitkilerden biridir.

Çin efsanelerine göre, çok fakir bir adam olan Du Zhong yaşamını sağlamak için odun kesiyordu. Zaman zaman sırtının aşağı kısmı ile kaslarında ağır çalışmasının sonucu olarak şiddetli ağrılar oluşuyordu.

Bir gün dağlarda odun keserken, sırtındaki ağrı tekrarladı. Ağrının şiddetiyle bir ağaca sarıldı ve gerindi, o sırada farkında olmayarak ağacın özünden bir parça emdi. Ve ağrısı kısa bir süre sonra kayboldu.

“Ağrıdan neredeyse ölmek üzere gibi hissediyordum fakat bir parça ağaç kabuğunun özünden emince tamamen kayboldu” diye düşündü. Ağaca tekrar merakla baktı ve bu ağacın diğerlerinden farklı olduğunu fark etti. “Belki bu benim sırt ağrılarım için iyi birşeydir” diye düşünerek bir parça ağaç kabuğunu evine götürdü.

Du Zhong daha sonra sırt ve bacak ağrısı çeken komşusuna da bu ağaç kabuğundan önermeye karar verdi. Kaynatılmış ağaç kabuğundan birkaç bardak içen komşusu da ağrılarından kurtuldu.

Zamanla diğer köylerdeki insanlarda bu hikayeyi duydular. Sırt ağrısı çekenler Du Zhong’u ziyarete gelerek tedavi oldular. Ve tedavi edici özelliği olan bu ağaç kabuğuna Du Zhong adı verildi.

Çin tıbbında, ekomya önce toplanır ve kurutulur. Daha sonra dilimlenerek içindeki özün ortaya çıkması sağlanır. Daha sonra kaynatılarak öz haline getirilir.

Ekomya, Dilimlenmiş ağaç kabuğu
Ekomya, Dilimlenmiş ağaç kabuğu

Bu öz genellikle diğer bitkilerle kombin edilerek bir tonik haline getirilir. Bu tonik vücuttaki yang enerjisinin artmasını sağlar. Sırt ağrıları, baş ağrıları, baş dönmesi, zayıf bacaklar, ve ayrıca karaciğer ve böbrekler için oldukça faydalıdır.

Du Zhong çorbaya katılarakta içilebilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.