Uzun Ömrün Sırları

Ünlü Tang Hanedanlığı Zen Ustası Shi Xiqian, sağlıklı ve uzun bir ömre sahip olabilmek için kendine has özel bir tarife sahipti: “İlk bölüm tahammül, diğeri ise sevecen ve merhametli bir kalp. Bir kaç gram şefkat. 3 parça bilgelik. Doğruluk ve dürüstlük çok önemli.  Yüzde yüz evlada yakışır hürmet, dürüstlük, ve tüm erdemlerin yerinde kullanımı.”

Yakın zamanlarda brezilyalı doktor Martins, 10 yıllık bir çalışmanın sonunda en uzun yaşayan insanların iyi kalpli ve saygıdeğer olduklarını tespit etti.

İyi kalpli insanlar diğer insanlara karşı yardımsever ve sevecenlerdir, ve çok nadiren ün ve çıkar için başkalarıyla rekabet ederler. Kendilerinden büyüklere saygılı ve çocuklara karşı ise korumacıdırlar. Çevresindeki insanlar doğallıkla bu kişilere saygı duyarlar. Zihinleri sakindir. Iyi ilişkiler kurarlar ve mutludurlar.

Bu tip bir ortamdaki sinir sistemi sakin ve düzenlidir. Böyle iyi bir psikoloji doğal bir biçimde vücudun iyi bir performans sağlamasına ve bağışıklık sisteminin oldukça sağlıklı olmasına sebep olur.

Araştırmasında, Martins ilişkilerdeki belirli bazı tepkilerin vücudun sinir sistemi üzerinde belirgin reaksiyonlarla cevap verdiğini keşfetmiştir. Örneğin bencil insanlar herzaman kendi çıkarlarını düşündükleri için, herzaman kıskanç, daha fazla kazanç için rekabetçi, ve oldukça da uyanık olurlar.

Bu elle tutulamaz psikolojik faktörler beyin korteksinin yüksek bir tansiyona ulaşmasına sebep olur buda organların ve bağışıklık sisteminin çökmesine ve çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olur. Bencil bir mantalite uzun yaşamaya müsade etmez.

Oysaki iyi bir kalp bencillikten arınmıştır. Kendisiyle ve başkalarıyla savaşmayan, denge ve ahenk  içindeki bağışıklık sistemi ile oldukça sağlıklı uzun ömürlü bir yaşama sahip olunacaktır.

Orjinal ingilizce metin için tıklayınız.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.