Yasa Dışı Organ Ticareti: Organ nakli kuruluşu, Çin’den Gelen araştırmaları boykot ediyor

Henan,16 Ağustos 2012, Çinli Doktorlar organ nakil kutularını taşıyorlar. (Fotoğraf: Screenshot Sohu.com )

Çin Komünist Partisi, artık idam mahkumlardan organ alımını durdurduklarını iddia ediyor. Uluslararası Kalp ve Akciğer Nakli Derneği ise, buna kesinlikle inanmıyor ve bu sebebten “akademik boykot” başlattı.

Uluslararası Kalp ve Akciğer Nakli Derneği (ISHLT), artık Çin’den gelen organ nakilleriyle ilgili hiçbir araştırmayı veya bununla ilgili makaleleri kabul etmiyor ve kesinlikle yayınlamıyor. Bu, kuruluşun yeni politikasından kaynaklanıyor. Gerekçe ise: Çin’deki komünist hükümetinin, hala infaz edilen mahkumlardan organ veya doku alımını sistematik olarak desteklemeye devam ediyor olması.

Bu karar, ÇKP’nin bu mahkumlardan organ çıkarmayı durdurduğu, bağımsız kuruşlar tarafından onaylayıncaya kadar yürürlükte kalacak.

ISHLT Etik Komitesi üyesi Prof Jacob Lavee, The Epoch Times’a 18 Eylül’de şunları söyledi: “Bu yeni karar, Çin’den yapılan nakille ilgili tüm araştırmaların toplamının bir akademik boykotudur.” Çin’den gelen araştırmalar, bundan sonra ISHLT yıllık toplantıları Journal of Heart and Lung Transplantation’da yer almayacak. ISHLT’nin bir dergisi olan, Journal of Heart and Lung Transplantation, bilim çevrelerinde büyük saygı görmektedir.

Bağımsız mahkeme kararı

Lavee, bir tıp derneğinin böyle bir karar almasının önemli olduğunu ve örnek teşkil ettiğini söyledi. Bağımsız Çin Organ Toplama Mahkemesi’nin (China Tribunal) kararının ISHLT’yi buna sevk ettiğine inanıyor. Ayrıca Lavee ve Matthew Robertson ile birlikte ortak analizleri ve konuyla ilgili araştırmaları, ISHLT’in nakil politikasını değiştirmesine katkıda bulundu. Lavee, ‘onlar “bu zalim organ nakli uygulamasına” dahil olmak istemiyorlar’ dedi.

Başkanlığını Sir Geoffrey Nice’in yaptığı China Tribunal’nın, 2020 tarihli kararında şunları söyledi: “Mahkeme üyeleri, oybirliğiyle ve şüphe olmaksızın, vicdan mahkumlarından zorla organ alma işleminin Çin’de uzun bir süredir gerçekleştirildiği sonucuna vardı. Çok sayıda İnsan bu uygulamanın kurbanı oldu. Çin Halk Cumhuriyeti, nakledilen organların kökenine ilişkin beyanatları ve söylemini değiştirmiş olsa da, mahkeme bunların inandırıcı olmadığı ve resmi istatistiklerin doğru olmadığı kanısına varmıştır.”

Kanıtlar ve tanıklıklar Çin’de  yasa dışı organ ticaretini teyit ediyor

Yıllardır ABD Dışişleri Bakanlığı ve uluslararası kuruluşlar Çin’deki organ hasadı hakkında rapor yayınlıyor. Burada, Çin Komünist rejiminin, yaşayan Falun Gong uygulayıcılarından, Uygur Türkleri gibi etnik azınlıklardan ve diğer siyasi mahkumlardan zor kullanarak organ elde ettikleri saptanmıştır.

Doğruluk-Merhamet-Hoşgörü ilkelerine dayanan geleneksel ve manevi bir uygulama olan Falun Gong, 1999’dan beri Çin Komünist Partisi (ÇKP) tarafından zulüm görmektedir. Yıllar içinde birçok takipçi kayboldu. Aynı zamanda, Çin’deki organ nakli endüstrisi, 2000 yılından bu güne kadar aniden ve birden orantısız bir büyüme yaşadı.

Çin’deki organ naklini analiz eden araştırmacılar, organların büyük çoğunluğunun Falun Gong uygulayıcılarından geldiğine inanmakta (Epoch Times)

Uluslararası insan hakları avukatı David Matas ve gecen sene vefat eden eski Kanada kabine bakanı David Kilgour (5 Nisan 2022), 2006 ve 2007 yıllarında tanıklık beyanında bulunan kişiler ile konuştu ve 40’tan fazla kanıt topladı. Araştırmaları, Çin komünist rejiminin canlı Falun Gong uygulayıcılarından organ topladığını doğruladı. Bu bulgulara dayanarak, Matas ve Kilgour Bloody Harvest: The Killing of Falun Gong for Their Organs”, Kitabını yayınladılar.

Bu gibi yayınlar sayesinde, Uluslararası toplumun Çin hükümeti üzerindeki baskısı arttı. Buna karşılık, ÇKP 2015’te Çin’deki organ nakli uygulamasında reforma gidildiğini ve artık gönüllü organ bağışı sistemini uygulamaya koyduklarını iddia etti. Sonuç olarak, tıp toplulukları, Çin’den yapılan transplantasyon çalışmalarına yönelik daha önce uyguladıkları yayın yasağını kaldırmışlardı.

“Öldürme izni”

ABD’li gazeteci Ethan Gutmann bu gelişmeye eleştirel bir gözle bakıyor. “Bugüne kadar önde gelen tıp toplulukları, Dünya Sağlık Örgütü ve Papalık Bilimler Akademisi, Pekin’in iddiasını destekliyor” dedi. Bu tutum, yalnızca Çin’de organ hasadını durdurmaya yönelik siyasi çabaları yavaşlatmakla kalmıyor. Araştırmacı gazeteci ve The Slaughter: Mass Killings, Organ Harvesting ve China’s Secret Solution to Its Dissident Problem’in (2014) yazarı, “ÇKP için bu öldürme yetkisidir” yorumunda bulundu.

ISHLT, 2015’ten bu yana yayın yasağını tekrardan uygulayan ilk tıp birliğidir. Matas, bunun çok önemli olduğunu açıkladı. Bu “Çin Komünist Partisi’nin organ nakli uygulamasıyla ilgili propagandasının, tüm organların gönüllü bağışçılardan geldiği ve paylaşılan düşük nakil oranlarını tamamen çürütüyor” yorumunda bulundu.

Matas, ISHLT bildirisinin Çin’deki organ nakli istismarını sona erdirmeye yönelik bir adım olduğunu da sözlerine ekledi. İnsan hakları avukatı, diğer ulusal ve uluslararası organ nakli derneklerinin de davayı takip etmesi ve “benzer adımlar atması” gerektiğini vurguladı.

Haber: Alex Wu, Epoch Times

Çeviri: Evren Durmaz, Epoch Times Türkiye

*Bu makale orijinal olarak theepochtimes.com’da şu başlık altında yayınlanmıştır: International Society for Heart and Lung Transplantation Bans Research Papers From China (Almanca edit)

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.