Fındığın Mucizevi Faydaları

 

Fındığın mucizevi  faydaları nereden kaynaklanıyor : Hepsinin de içinde bol miktarda posa, kolesterol düşürücü bitkisel sterol, folik asit, magnezyum, bitkisel Omega-3 yağı var. Bu bileşimler, özellikle içerdikleri doymamış yağlar nedeniyle kötü kolesterolü azaltma, iyi kolesterolü yükseltmede mükemmel.

Fındığın Faydaları nelerdir

  • Çok iyi bir enerji kaynağıdır. Vücuda güç ve enerji verir. Beden ve zihin yorgunluğunu giderir.
  • Fındık, kalp ve damar sağlığı açısından çok faydalıdır. Kolesterolü düşürür. Kalp ritmini ayarlamaya yardımcı olur.
  • Düzenli olarak her gün fındık yemek kalp krizi geçirme riskini azaltmakta çok etkilidir.
  • Kansızlığa iyi gelir.
  • Vücut ve kemik gelişimini destekler.
  • Hamilelerin hem kendileri için hem de doğacak çocuk için fındık yemeleri çok faydalıdır.
  • Cinsel gücü arttırır.
  • Varislere iyi gelir.
  • Fındık, soğuk algınlığı ve akciğer hastalıklarına da faydalıdır.
  • Cildi güzelleştirir

Fındık sık tüketilen, sağlığa oldukça faydalı bir besindir. Daha çok atıştırmalık olarak yenilen fındık çiğ, kavrularak ya da tuzlanarak yenilebilir.

Fındık ve fındık yağı E vitaminin en önemli kaynaklarındandır. E vitamini sağlık için zorunludur. Hücrelerin yenilenmesi ve yapımı, alyuvarların bütünlüğünü sağlaması en önemli özelliğidir.

Kanserli hücrelerle de savaşmaktadır. Kalp kasları başta olmak üzere vücudun tüm kaslarının sağlık ve dayanıklılığını sağlar. Günlük tüketilen 25 gram fındık kalp ve damar hastalıklarından, kanserden koruyucudur.

Fındığın bir diğer önemli içeriği folik asittir. Folik asit yetişkinler için faydalı olmakla birlikte özellikle bebeklerin gelişimi için yararlıdır. Akyuvar üretimini sağlar ve kanda oksijenin dolaşımını sağlar.

Fındık B grubu vitaminlerde B1, B2 ve B12′yi içermektedir. Kas ve doku üretimi için temel oluşturan bu vitaminler fındığa değer katmaktadır.

Düzenli fındık tüketilmesi cildi güzelleştirir. Kan dolaşımını düzenler ve zihinsel işlevleri maksimuma çıkarır. Cinsel gücü de arttırmaktadır. Günlük hayatta tüketilen pek çok sağlıksız abur-cuburu sadece 1 avuç fındıkla değiştirmek toplam sağlığa çok büyük katkı sağlayacaktır.

45 gram fındıkta 283 kalori, 7 gram protein, 27 gram yağ, 8 gram karbonhidrat, 4 gram lif, 51 miligram kalsiyum, 2 mg. demir, 73 mg. magnezyum, 131 mg. fosfor ve 30 mg. potasyum bulunmaktadır.

Omega-3 yağları ile damar sağlığını güçlendiriyor, kalp ritim bozukluklarını önlüyor, kanı inceltip pıhtılaşma ihtimalini düşürüyorlar. Yapılarındaki arginin, damar duvarında daha fazla nitrik oksit üretilmesine ve bu yolla damarların gevşemesine, genişlemesine yardımcı oluyor.

Ayrıca kan basıncı da düşüyor. Koroner arterlerde kan akışı rahatlıyor. Yapılarındaki folik asit homosisteini düşürürken, potasyum kalbi güçlendiriyor.

Günde alınan 30-40 gramlık miktarları kolesterol düşürücü, tansiyon ayarlayıcı haplar kadar etkilidir.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.