İnsan Hakları Avukatının İsyanı: Tutuklanan Falun Dafa Uygulayıcıları Cinsel İstismara Uğruyor

Tanınmış insan hakları avukatı Gao Zhisheng “Neredeyse tüm Falun Dafa vicdan mahkumları, erkek veya kadın fark etmeksizin, cinsel işkenceye tabi tutuluyor” diyor.

“Gao Zhisheng’in hikayesi – Transcending Fear” belgeselinden (NTD)

Tanınmış Çinli insan hakları avukatı Gao Zhisheng, Çin Komünist Partisinin (ÇKP) zulüm kampanyasını çok uzun zaman önce araştırmaya başlamıştı; Falun Dafa (kişisel gelişim meditasyonu) uygulayıcılarına karşı işlenen vahşetin vahim tablosunu öğrendiği anda ise, şok oldu.

Çin Komünist Partisi, Falun Dafa vicdan mahkumlarına yönelik birçok işkence yöntemi kullanılmaktaydı, fakat Avukat Gao’yu en çok sarsan şey, erkek veya kadın fark etmeksizin uygulanan geniş çaplı cinsel istismardı.

Gao, 2005 yılında açık bir mektup ile hükümet yetkililerine şu satırları yazmıştı: “Canlı kurbanların anlattığı gerçekler görmezden gelinemez ve hükümetin bizzat kendisi bu insanlık dışı işkencenin ve inanılmaz vahşetin sorumlusudur. 610 Ofisi çalışanları ve polis memurları tarafından kadınların cinsel organlarına yapılan ve bir rutin haline gelmiş olan kirli uygulamaları, ruhumu derinden etkiledi.”

Gao, tüm kadınların cinsel organlarına ve göğüslerine ve tüm erkeklerin cinsel organlarına yapılan acı verici uygulamalara tabi tutulduğunu vurguluyor. “Onlar, erkek veya kadın olmaları fark etmeksizin, işkenceye tabi tutulmadan önce çırılçıplak soyulmuşlar.”

İnsan Hakları Avukatı Gao Zhisheng
(Epoch Times)

“Hiçbir söz veya kelime hükümetimizin kabalığını ve ahlaksızlığını tanımlayamaz. Vicdanı ve kalbi olan kim bu durum karşısında sessiz kalmayı başarabilir ki?”

Gao da Zulmün Kurbanı Oldu

Gao da cinsel işkenceye maruz kaldı. Cinsel organına kürdan sokulması işkencesinden geçti. Gao, 50 günlük hapis tutulması ve yaşadığı zihinsel ve bedensel travmaları ile ilgili 2007 yılında “Karanlık Gece, Karanlık Örtü ve Karanlık Mafya Tarafından Kaçırılma” (Dark Night, Dark Hood, and Kidnapping by Dark Mafia) adı altında bir rapor yayınladı.

“İki kişi kollarımı tutarak gerdi ve onları yere bağladı. Cinsel organıma kürdan soktular. O an, hissettiğim çaresizliği, acıyı ve perişanlığı tanımlayabilecek hiçbir kelime yok,” dedi.

Gao’nun adalet duygusu o kadar güçlüydü ki, kendisine zulmedilmesi riskine hiç aldırış etmeden, Aralık 2004 ile Aralık 2005 arasında ÇKP yetkililerine üç mektup yazdı ve Falun Gong uygulayıcılarına yaptıkları zulmü sona erdirmelerini istedi.

Tutuklu bir Falun Dafa uygulayıcısına yapılan tecavüzün canlandırması (Fotoğraf: Minghui.org)

Falun Dafa’ya (Falun Gong olarak da bilinir) karşı kampanya 1999 yılında eski Parti lideri Jiang Zemin tarafından başlatıldı. 1990’ların sonunda 70 ila 100 milyon takipçisi olan bu geleneksel ve muazzam uygulamanın popülaritesi onu korkutmuştu.

Gao, hükümetin gazabını mektuplarıyla üzerine çekti ve Parti de insan hakları avukatına zulmetmeye başladı. Son yıllarda, Çin’deki en saygın insan hakları avukatlarından biri olmasına rağmen, çok sayıda sorgulama ve vahşi işkenceye maruz kaldı.

Halbuki, 2001 yılında, Çin Adalet Bakanlığı Gao’yu, kamu yararına olan davalarda gönüllü çalışmasından dolayı, ülkedeki en iyi on avukattan biri olarak seçmişti.

20 Nisan 1964’te doğan Gao Zhisheng, onu okula gönderemeyecek kadar fakir bir ailede büyüdü. Ancak Gao, sınıf penceresinin önünde dinleyerek öğrendi. Sonunda bir avukatlık kursunu tamamladı ve hukuk sınavını geçtikten sonra bir avukatlık bürosu açtı. Gao, “Çin’in vicdanı” olarak anılmakta ve bu onun bir lakabıdır. Ayrıca Gao, Nobel Barış Ödülü’ne üç kez aday da gösterilmiştir.

“Yarının Çin’i İçin Umut”

Gao, Çin Komünist Partisinin insan hakları ihlallerine karşı eleştirilerinde hiç tereddüt etmedi ve Çin halkı için adalet arayışı nedeniyle ağır bedeller ödedi.

2005 yılında avukatlık lisansı elinden alındı ve avukatlık bürosu kapatıldı. Ağustos 2006’da, kız kardeşinin ailesini ziyareti sırasında sayısız ölüm tehdidi aldı ve bu tehditlerden sonra ortadan kayboldu. O bu sırada, hükümet yetkilileri tarafından kaçırılmıştı. Ardından, üç yıl hapis cezasına mahkum edildi ve bu daha sonra beş yıl denetimli serbestlik cezasına çevrildi. Eylül 2007’de tekrar tutuklandı ve 50 günden fazla bir süre boyunca işkence gördü.

Tutuklu bir Falun Dafa uygulayıcısının gördüğü işkence (Fotoğraf: Minghui.org)

Gao, Eylül 2007’de ABD Kongresi’ne partinin azınlıklara uyguladığı zulmü anlattı. Falun Gong uygulayıcılarına, Uygur Türklerine, yerli Hristiyanlara ve Tibetli Budistlere hükümetin zulüm etmesini eleştiren açık bir mektup yazdı. Mektupta ayrıca, ÇKP’yi (Çin Komünist Partisi ) insan hakları avukatlarının baskılanmasından, mal sahiplerine ve köylülere yönelik işlenen suçlardan, hukuk sisteminin bozulmasından ve göllerin ve nehirlerin çok fazla kirletilmesinden sorumlu olmakla suçladı.

2007’de, Gao’nun  “Daha Güzel Bir Çin” (A China More Just) adlı otobiyografisi ABD’de İngilizce olarak da yayınlandı. Bu otobiyografinin bir bölümünde: “Komünist Parti, annelerimize, eşlerimize, çocuklarımıza ve kardeşlerimize işkence etmek için en ahlaksız ve en yasadışı yollardan yararlanmakta” dedi. Sonra Gao Zhisheng, Komünist Partiden istifa etti.

Sürekli devam eden gözetim, taciz, gözaltı, işkence ve kaybolmalar, Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası örgütlerin ve kişilerin kınamalarına rağmen, Çin’de hala devam etmektedir.

Gao, hapisten çıkmasından ve Ağustos 2014’te ev hapsine alınmasından kısa bir süre sonra, sağlık durumu bozuk olmasına rağmen kaçtı. Gao tam olarak 3 hafta kaçmayı başardı ve aynı ay içerisinde yakalanarak tekrar tutuklandı. O gündür beri, avukat Gao bir daha görülmedi ve ondan hiçbir bir haber alınamadı.

Gao’nun eşi ve iki çocuğu, 2009 yılında Tayland’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne kaçtı. Gao’nun kızı Grace Geng, Hong Kong’da babasının “2017 Yılı: Ayağa Kalk Çin” adlı kitabının tanıtımında, babasının bu kitabını okuduktan sonra duygulandığını ve onunla bir daha gurur duyduğunu ifade etti.

Babasını 10 yıldır görmeyen Geng, “Bence o çok güçlü biri. Babamın Çin’deki en düşünceli ve vicdanlı adamlardan biri olması nedeniyle, onunla çok gurur duyuyorum. O ve onun gibiler, Çin’i ileriye taşımak için çalışanlar, günümüz Çin’i için şeref ve yarının Çin’i için umuttur. Onlarla gurur duyuyorum,” dedi.

“O, doğru olduğunu düşündüğü şeyi savunuyor ve sonuçlarına katlanmak için hazır. Bence onun için önemli olan korkmamak. Eğer haklıysa, adil bir şeyse, ısrarcı olmak ve sonuna kadar gitmekte haklı” bu cesur Avukat Gao’nun kızının söylediği son sözlerdi.

Orijinal Makale Epoch Times (ABD) ‘de yayınlandı: Sexual Torture of Detained Falun Dafa Adherents Rampant: Rights Lawyer

Çeviren: Evren Durmaz, Epoch Times Türkiiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.